Izvor: Advance
Kina je do sada, bar u javnim susretima, zauzimala relativno neutralan, blagi i odmereni stav. Međutim, jučerašnja nesvakidašnja scena pokazala je jednu drugačiju Kinu – Kinu koja žestoko brani svoje interese i više se ne ustručava odgovoriti SAD-u.
Tenzije između Kine i SAD-a nikada nisu toliko javno prikazane kao za vreme jučerašnje press konferencije u Pekingu, piše Reuters. Na konferenciji su bili američki ministar odbrane Chuck Hagel i kineski ministar obrane Chang Wanquan.
Hagela su “rešetali” žestokim pitanjima glede američkog stava prema teritorijalnim sporovima u regiji. Međutim na ovako nešto američki ministar odbrane sigurno nije navikao.
Wanquan, stojeći pokraj Hagela, otvoreno je pozvao SAD da “zauzda” svoje saveznike, Japan i Filipine, govoreći o teritorijalnim sporovima.
Zatim, Hagela su počeli žestoko ispitivati kineski zvaničnici sa Univerziteta Nacionalne Odbrane. Jedan je poručio Hagelu kako SAD namerno podstiče nemire na prostoru Južnog i Istočnog kineskog mora zato jer se “boje da bi jednog dana Kina mogla postati preveliki izazov za SAD”.
httpsv://www.youtube.com/watch?v=sBVD7DUtmxg
“Zato koristite danas ova pitanja… da stvorite probleme kako bi zaustavili kineski razvoj”, rekao je zvaničnik. Hagel se pak branio ističući kako SAD “nema nameru okruživati Kinu” te kako SAD “nema stav po pitanju teritorijalnih sporova”. No, teško je reći da SAD nema stav kada je upravo Hagel za vreme svoje posete u više navrata istaknao kako će SAD “stajati uz svoje saveznike”.
Hagel je komentirao kinesku proglašenu zonu vazdušne odbrane te rekao kako takve odluke dovode do tenzija kada se donose jednostrano. No, kineski ministar odbrane mu odgovara: “Ponoviću kako je teritorijalni suverenitet temeljni interes Kine. Po ovom pitanju neće biti kompromisa, nikakvih koncesija, trgovanja, niti najmanje kršenje našeg suvereniteta nećemo dozvoliti”.
Desetodnevna poseta Hagela Kini započela je pozitivno, a njegov kolega Chang čak ga je odveo da vidi prvi kineski nosač aviona, Liaoning. No, u tipičnom maniru američke spoljne politike, Hagel je stigao u Kinu ne kako bi bio pristojan gost, već kako bi Kinezima držao lekcije i upozorenja.
“Kako se kineska vojska modernizuje i širi svoje prisustvo u Aziji i šire, američke i kineske snage biće sve bliže, što povećava rizik od incidenta ili pogrešne procene”, rekao je Hagel u svom uvodnom govoru pred kineskim zvaničnicima. Nije ni čudo da su na njegovo gostovanje reagovali hladno i konfrontirajuće – kako Hagel uopšte i može govoriti o problemima širenja kineske vojske kada SAD ima raspoređene trupe gotovo na kineskoj granici? Nema Kina desetine hiljada vojnika recimo u Nikaragvi, ali zato SAD ima u Južnoj Koreji i Japanu.
Nadalje, u jeku krize oko Ukrajine, ovih dana iz SAD-a su Kini počeli pretiti da ne “pokušavaju krimski scenario u Aziji”. Kina neće još dugo tolerisati ovakav ton, jučerašnja konferencija u Pekingu upravo to i pokazuje.
SAD i dalje tvrdi da želi saradnju i partnerski odnos s Kinom – Peking nema ništa protiv toga, ništa protiv nije imala ni Moskva, no SAD će morati shvatiti da se partnerski odnosi ne grade na pretnjama i dominaciji, već na ravnopravnosti. Rusija je već upozoravala na to, no SAD se i dalje opiru takvoj interpretaciji globalnih odnosa.