Vesti

U Evropi kraj krize nije na vidiku

Izvor: Deutsche Welle

Svetska ekonomija se polako oporavlja, samo u Evropi kraj krize nije na vidiku. Čak i jezgro evrozone počinje da slabi, glasi prognoza Međunarodnog monetarnog fonda.

Svetska ekonomija će ove godine porasti za 3,3 odsto, iduće godine će to biti četiri odsto. Privredni rast se očekuje u svim krajevima sveta, samo ne u Evropi: evrozona je jedini region koji je još uvek u recesiji, i čija će privreda da se smanji za 0,3 odsto.

Olivije Blanšar, glavni ekonomista MMF-a, govori o tri različite brzine oporavka: „Zemlje u razvoju, zemlje ubrzanog rasta – nastavljaju da idu napred brzim koracima. U razvijenim ekonomijama, međutim, vidimo sve veću odvojenost, s jedne strane, Sjedinjene Države, s druge strane, evrozona“.

Ekonomija SAD će ove godine porasti za 1,9 odsto. „To nije dovoljno da se značajno smanji stopa nezaposlenosti, ali, s obzirom na aktuelne mere štednje, to je izuzetan rezultat. Sledeće godine SAD bi mogle da imaju čak tri procenta rasta“, kaže Blanšar.

Još pozitivnija je slika u zemljama u razvoju i zemljama brzog rasta, koje će ove godine u proseku zabeležiti rast od d 5,3 odsto. MMF prognozira da će Kina ove godine imati povećanje od osam procenata ili više, Indija oko šest odsto. Čak i afričke zemlje južno od Sahare čine motor svetske ekonomije.

„Ove zemlje su još 2012. porasle za skoro pet odsto. Verujemo da će se taj rast nastaviti i u narednim godinama. Mnoge zemlje u regionu su jače nego pre finansijske krize od 2008“, kaže za Dojče vele ekonomski istraživač MMF-a Abdul Abiad.
Međunarodni monetarni fond za zemlje Severne Afrike, Bliskog istoka i Latinske Amerike, očekuje najmanje rast na nivou od svetskog proseka, između tri i četiri odsto. Čak i Japan, čija privreda stagnira godinama, razvio se znatno bolje od bolesne evrozone uz porast od 1,5 procenata.

U Italiji i Španiji, ove godine će se zabeležiti minus od 1,5 odsto, saopštio je MMF. Još veći pad će se osetiti u Grčkoj – 4,2 odsto, Portugaliji – 2,3 odsto i Sloveniji – 2,0 odsto. Podaci za Kipar ne postoje u izveštaju MMF-a.

Međutim, slab ekonomski učinak evrozone ne može se isključivo objasniti situacijom u kriznim zemljama na jugu Evrope. „I u centru, na primer u Francuskoj, očekujemo privredni pad. Uzroci tome su kombinacija mera štednje, slabog izvoza i nedostatka poverenja. Pad privrede u srcu Evrope je loša vest čak i za države na periferiji EU, jer one zavise od snažnog centra“, kaže Blanšar.

Ni privreda Nemačke neće moći da preuzme ulogu lokomotive u Evropi. I ona će tokom ove godine porasti za samo 0,6 odsto. Blanšar je ovakav razvoj događaja nazvao zabrinjavajućim. Stanje bankarskog sektora je uznemirujuće, investicije i unutrašnja potrošnja slabe. „Moramo razmisliti kako da povećamo privatnu potrošnju“, kaže Blanšar.

Ova izjava bi se mogla interpretirati i nagoveštaj samokritike MMF-a. Jer baš MMF je insistiranjem na merama štednje delimično odgovoran za zaustavljanje rasta privrede u mnogim zemljama evrozone. Blanšar kaže da se mere štednje moraju prilagoditi situaciji u svakoj zemlji, i to na takav način da nemaju negativne posledice po privredni razvoj.

visoko obrazovanje po ugledu na najprestižnije svetske obrazovne ustanove, po povoljnim uslovima.
školarina na 10 mesečnih rata!

Zakaži besplatne konsultacije sa našim stručnim kadrom