Vesti

Jacques Delors, čovek koji je delio mišljenje sa De Golom: London je trojanski konja Washingtona

Izvor: Advance

Što radi Velika Britanija u Evropskoj Uniji? Ovo pitanje poprima jednu drugu dimenziju, ako ga postavi jedan tehnokrata kao što je to francuski socijalista Jacques Delors, bivši predsednik Evropske komisije. Delors je oduvek zastupao tezu kako se zemlje članice EU moraju postepeno odricati svoje političke i ekonomske suverenosti u korist centralnih evropskih institucija. Političku – Evropskoj komisiji, a financijsku – Evropskoj centralnoj banci.

Već pre nekoliko dana Delors je zauzeo kritičan stav prema Velikoj Britaniji i njenom ponašanju unutar evropske zajednice naroda. Kao dokaz svojim tvrdnjama uzeo je veto Londona na zajednički budžet za period 2014-2020. Odluku britanske vlade je potom sledilo ostalih 10 zemalja, uglavnom one koje su najkasnije postale članice Evropske Unije i koje su se nadale kako će izvući veću korist nego što će morati izdvajati za članstvo.

U jednom intervjuu za nemački dnevni list, Delors je izjavio kako bi Velika Britanija mogla izaći iz Evropske Unije i opredeliti se za jedan drugačiji model političkog i ekonomskog zajedništva s ostatkom starog kontinenta. “Britance zanima samo njihov ekonomski interes, ništa više”, optužuje Delors.

Početkom decembra je podsetio kako je on lično oduvek bio protiv ulasku Velike Britanije u (tada) Evropsku ekonomsku zajednicu. Kada je 1972. bio savetnik francuskog premijera, Jacques Chaban Delmasa, tadašnji predsednik, Georges Pompidou je uložio velike napore kako bi ga nagovorio da se ne protivi ulasku Velike Britanije u EEZ, obrazlažući to rečima kako “Evropa bez Londona nema nikakvog smisla”. Socijalista Delors je delio mišljenje bivšeg predsednika, Charles De Gaullea, koji se oduvek protivio takvoj zamisli. De Gaulle je u Londonu vidio “trojanskog konja” Washingtona, koji ga je hteo iskoristiti da spreči nastajanje jedne politički, vojno i ekonomski jake Evrope i koja bi u tom slučaju ojačala odnose s Moskvom u energetskom sektoru, ne bi li ublažila američku premoć.

Kontinentalna Evropa bi mogla, bez ikakvog problema, opstati bez Londona, koji zbog jezičke, istorijske, finansijske i ekonomske povezanosti, više pažnje obraća na svoje “bliske rođake s one strane Atlanskog okeana”. Veto na budžet je, takođe, kako tvrdi Delors, još jedan dokaz te bliske saradnje. Velika Britanija je službeno veliki zagovarač zajednice evropskih naroda, ali iza kulisa destabilizuje sve pokušaje EU da udovolji svim svojim članicama.

EU čini 27 različitih nacionalnih realiteta, a nijedna od njih nema previše volje da se odrekne nade u bolju budućnost. Otvaranje tržišta je pomoglo isključivo banke i multinacionalne korporacije, dok je s druge strane smanjilo cenu rada do te mere da je na desetine malih privatnih kompanija moralo proglasiti stečaj zbog nekonkurentnosti. Te činjenice su dobro poznate Delorsu, pa postaje utešno da neko napokon progovori kao Francuz i kao Europljanin-kontinentalac, bilo on socijalista ili post-golista, sasvim je svejedno.

Još jedna anomalija u članstvu Velike Britanije u EU je zadržavanje nacionalne valute, a koju je zadržala kako bi eventualni izlazak iz nje bio što bezbolniji. Da bi apsurd bio veći, 70% novčanih transakcija u evrima prolazi kroz londonske berze. London je tako postao najveći financijski centar u EU, koji u isto vreme ne polaže račune institucijama te zajednice. Dakle, iako nije članica euro-zone, Velika Britanija ima ogroman uticaj na celokupne financije zemalja članica. Špekulativni deo finansija se, naravno, orkestrira iz Wall Streeta, te iz poreskih oaza u vlasništvu Velike Britanije i SAD-a.

Sve ovo je dokaz kako EU nije u stanju štititi svoje interese i prepoznati realnog “neprijatelja”, oglušujući se istovremeno na optužbe njenih bivših čelnika, čuvajući nepostojeću stabilnost.

Reference:
http://de.ibtimes.com/articles/26214/20121228/jacques-delors-gro-britannien-k-nnte-aus-der-eu-austreten.htm | http://www.godmode-trader.de/nachricht/EU-Politiker-gehen-mit-Briten-ins-Gericht,a2995579.html | http://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/8932640/Jacques-Delors-interview-Euro-would-still-be-strong-if-it-had-been-built-to-my-plan.html |

visoko obrazovanje po ugledu na najprestižnije svetske obrazovne ustanove, po povoljnim uslovima.
školarina na 10 mesečnih rata!

Zakaži besplatne konsultacije sa našim stručnim kadrom