Izvor: Tanjug
Sjedinjene Američke Države su po prvi put ove godine ispale sa liste vodećih 10 najprosperitetnijih zemalja, na kojoj su, po bogatstvu i blagostanju građana, najbolje rangirane tri skandinavske zemlje.
Prema godišnjem indeksu prosperiteta, koji sastavlja nezavisna savetodavna organizacija “Legatum institut”, SAD su pale na 12. sa 10. pozicije, u vreme sve većih sumnji u zdravlje najveće nacionalne privrede na svetu i sposobnosti njenih političara, prenela je američka agencija Blumberg.
Prva tri mesta na listi zauzimaju Norveška, Danska i Švedska.
Budući da je ostalo još samo nedelju dana do predsedničkih izbora, “sada je dobro vreme da se razmisli ko će najbolje voditi zemlju ka većem blagostanju i konkurentnosti”, rekao je predsednik “Legatum instituta” DŽefri Gedmin.
Indeks prosperiteta izračunava se u poslednjih šest godina u 142 zemlje i zasnovan je na osam kategorija, među kojima su ekonomska snaga, obrazovanje i rukovođenje zemljom.
Indekst pokriva 96 odsto svetske populacije i predstavlja pokušaj šireg merenja ekonomskog zdravlja zemalja, pored indikatora kao što je bruto domaći prozivod (BDP).
Izveštaj je pokazao da je, čak i u vreme najgore finansijske krize od Velike depresije 1930-tih, globalni prosperitet porastao u svim regionima u protekle četiri godine, iako je osećaj bezbednosti ugrožen zbog tenzija na Bliskom istoku i strahova od kriminala u Latinskoj Americi.
Norveška i Danska zadržale su vodeće pozicije, koje su zauzimale i 2011, dok je Švedska preskočila Australiju i Novi Zeland i našla se na trećem mestu.
Preostala mesta među prvih deset zauzimaju Kanada, Finska, Holandija, Švajcarska i Irska.
Na poslednjem mestu liste nalazi se Centralnoafrička Republika.
Prema ovom Indeksu Srbija je na 79. mestu.
Slovenija je 24, Hrvatska 50, Crna Gora 57, Makedonija 75, dok su Albanija i Bosna i Hercegovina na 92. i 99. mestu.
Švajcarska, Norveška i Singapur nalaze se na prva tri mesta prema podindeksu koji meri zadovoljstvo građana ekonomijom i njihova očekivanja od nje.
U oblasti preduzetništva, Danska se našla ispred Švedske i Finske, zahvaljujući inovacijama i mnogim mogućnostima koje pruža preduzetnicima.
“Legatum institut” je istraživačka grana “Legatum grupe”, privatne investicione firme sa sedištem u Dubaiju, koju je 2006. osnovao novozelandski milijarder Kristofer Čendler.