Izvor: Advance
Australski ministar spoljnih poslova Bob Carr dao je naslutit u razgovoru za australsku mrežu ABC kako postoji mogućnost atentata na visoko rangirane sirijske vladine službenike. Carrove opaske ističu opasnu politiku za svrgavanje predsednika Assada koju sprovodi Obamina administracija, a koju potpuno podržava australska vlada.
‘Možda bi, a ovo će zvučati brutalno, atentat kombiniran sa velikim prebjezima koji se dešavaju u vojsci bio potreban za dobijanje prekida vatre i početka političkih pregovora’, rekao je Carr za ABC, takođe je u opuštenom tonu dodao kako preko njegova stola nije preletio podatak da bi se takvo što moglo i dogoditi.
Kako Carr ipak nije osoba koja iz udaljenog ugla posmatra i špekuliše oko toga što bi se moglo dogoditi, već je kao dio australske vlade aktivni učesnik Obamine kampanje za postavljanje pro-zapadno orijentisane vlade u Siriji i u stalnom kontaktu sa američkom državnom sekretarkom Hillary Clinton te član grupacije ‘Prijatelji Sirije’, čini se da se gore navedene izjave trebaju tumačiti u svakom mogućem samo ne opuštenom tonu.
Iz intervjua proizlazi da bi državno uređeni atentati mogli postati smatrani legalnim oruđem u sprovođenju australske spoljne politike priznatim od strane političkog establišmenta.
Kada je upitan o sudjelovanju pripadnika al-Qaede u sirijskoj pobuni Carr je negirao bilo kakve spoznaje o takvoj mogućnosti: ‘Pričao sam sa prijateljima Sirije o tome, kao i sa zapadnim saveznicima u regiji i niko od njih sa sigurnošću ne može potvrditi da je to slučaj’.
To je očigledno zavaravanje jer Carr mora biti svestan činjenice da se ‘sirijska oslobodilačka vojska’ koristi znanjem i iskustvom al-Qaedinih boraca te njihovom disciplinom. Postoje neoborivi dokazi o otvaranju kampova za obuku pobunjenika na teritoriju Turske, na hiljade stranih boraca iz Avganistana i Iraka došli su se boriti na strani pobunjenika u Siriji. Paradoksalno može se i reći da je al-Qaeda postala saveznik zapadnog imperijalizma.
Podrška koju australska vlada pruža američkoj po pitanju Sirije može se videti i iz govora aktuelne australske premijerke Julie Goddard pred skupštinom Ujedinjenih naroda prošlog meseca u kojoj vođena već viđenom retorikom poput ‘sistematizovano kršenje ljudskih prava’ i ‘patnje sirijskog naroda’ poziva članice da odobre vojnu intervenciju u Siriji. Predlaganje vojne intervencije u Siriji ili Iranu od strane SAD-a naišlo bi na trenutnu podršku australske vlade i gotovo celog političkog establišmenta.
Zapadne vlade uključujući i australsku požurile su u osuđivanju vlasti u Siriji kada se činilo da bi moglo doći do brze promene vlasti u toj zemlji. Do danas se sirijski sukob pretvorio u pravi građanski rat, a od početka sirijskog sukoba živote je izgubilo preko 30 hiljada ljudi.