Vesti

Mario Dragi, predsednik Evropske centralne banke: Totalna centralizacija ekonomije nije neophodna za izlazak iz krize

Izvor: Politika

Iako najavljen kao govornik, Mario Dragi, predsednik Evropske centralne banke, izabrao je da ovog vikenda izostane sa godišnjeg foruma američkih Federalnih rezervi u Kanzasu, skupa kome po definiciji prisustvuju najviši predstavnici državnih banaka širom sveta.

Umesto da kolegama naznači dijagnozu tekuće faze evropske dužničke krize i planove oko nove runde kupovine državnih obveznica urušenih članica evroperiferije, Dragi je juče odlučio da u autorskom tekstu nemačkom „Cajtu” izloži predlog nove arhitekture evrozone – bitno različit od vizije najjače članice monetarne unije, Nemačke.

Dragijev predlog o postepenom ekonomskom, finansijskom i političkom zbližavanju članica evrozone – umesto totalne centralizacije kao uslova za izlazak iz krize – podstakao je juče skok vrednosti evra u odnosu na dolar i akcija evropskih kompanija na svetskim berzama.

Po Dragiju, debata o budućnosti evra ne vodi se u poslednje vreme zbog valute kao takve, već zato što evrozona još nije u potpunosti uspela da se ostvari kao zajednica, stoji u tekstu koji na svom sajtu objavljuje Evropska centralna banka.

Da razreši trogodišnju dužničku krizu, koja ugrožava i globalni privredni oporavak, evrozona ne mora da bira između dva najčešće spominjana ekstrema: da se ili vrati korak nazad ili da se upusti u stvaranje ujedinjenih država Evrope, smatra Dragi.

Uprkos upozorenju Jorga Asmunsena, nemačkog predstavnika u Upravnom odboru ECB da „berze već uračunavaju cenu raspada monetarne unije EU u tekuće transakcije”, Dragi smatra da je „nova arhitektura evrozone poželjna zarad prosperiteta svih članica evrozone, a posebno Nemačke”.

Temelj uspeha nemačke je njena čvrsta integracija u evropsku i svetsku ekonomiju. Da bi nastavila da raste, neophodno je da ostane oslonac jake valute i žiža monetarne stabilnosti, upozorava Dragi.

Oni koji smatraju da će samo čvrsta federacija i puna centralizacija ekonomija evrozone sapeti krizu, postavljaju isuviše visoke standarde, upozorava Dragi u očitoj aluziji na zahteve kabineta Angele Merkel.

Da ostvari osnovne ciljeve osnivača Unije i evra, stabilnost, prosperitet i mir, Evropa ali i Nemačka, bi po Dragiju trebalo da budu daleko pragmatičnije nego što su danas.

Totalna centralizacija ekonomije nije neophodna: „Treba mirno da se upitamo šta su minimalni preduslovi za kompletiranje ekonomske i monetarne unije. Političke i ekonomske integracije mogu teći paralelno”.

Dragijev „minimalistički predlog” biće deo dnevnog reda sednice Upravnog odbora ECB 6. septembra.

visoko obrazovanje po ugledu na najprestižnije svetske obrazovne ustanove, po povoljnim uslovima.
školarina na 10 mesečnih rata!

Zakaži besplatne konsultacije sa našim stručnim kadrom