Izvor: Tanjug
Kineski izaslanik za Bliski istok upozorio je danas da bi rat oko iranskog nuklearnog problema doveo do katastrofe u svetskoj ekonomiji i zatražio od svih umešanih zemalja da se uzdržavaju i spreče izbijanje neprijateljstava.
Izjava Čen Siaodonga, kineskog predstavnika za pitanja Bliskog istoka, usledila je nakon što su sučeljavanja Irana i Zapada sve bliža sukobu u užarenoj atmosferi posle saopštenja o novom iranskom postrojenju za obogaćivanje uranijuma i objavljivanja smrtne presude u Teheranu za „špijuna CIA”.
„Pozivamo sve relevantne zemlje da ostanu mirne, uzdržavaju se i ne preduzimaju akcije koje bi pogoršale situaciju, kao i da učine zajedničke napore kako bi se sprečio rat”, rekao je Čen u intervju za državni radio, a preneo AFP.
„Svi znaju da 40 procenata nafte dnevno prolazi za sve delove sveta kroz tesnac Ormuz, tako da bi izbijanjem rata u tom regionu bile pogođene i napadnute ne samo relevantne zemlje, nego bi to takođe … dovelo do katastrofe svetske ekonomije i duboke krize”, rekao je on.
Saopštenje Međunarodne agencije za atomsku energiju da je Iran počeo da obogaćuje uranijum u podzemnom bunkeru jugozapadno od Teherana navelo je juče SAD, Britaniju, Francusku i Nemačku da osude kao neprihvatljivo takvo „kršenje” rezolucije Saveta bezbednosti UN.
Juče je takođe Revolucionarni sud u Teheranu osudio bivšeg američkog marinca Amira Mirzai Hekmatija na smrt, špijunaže u korist američke obaveštajne službe CIA.
SAD su tražile oslobađanje Hekmatija (28) koji ima i iranski pasoš iako mu se porodica doselila u Ameriku pre njegovog rođenja.
Čenova izjava data je u vreme dolaska američkog sekretara za finansije Timoti Gajtnera u Peking gde će, kako se očekuje, razgovarati o novoj grupi sankcija koje su SAD uvele Iranu prošle nedelje.
Kina uvozi 11 procenata potreba u nafti iz Irana i nekoliko puta je ponovila da sankcije neće rešiti nuklearni problem, zatraživši od svih strana u sporu da traže diplomatsko rešenje kroz dijalog.