Raspored ispita

Prof. dr Mihajlo Vučić: Smanjenje ispitnih obaveza za 20%

Izvor: Prof. dr Mihajlo Vučić

OBAVEŠTENJE STUDENTIMA OKO POLAGANJA ISPITA IZ PREDMETA EVROPSKI ODNOSI I EU U USLOVIMA EPIDEMIJE VIRUSA COVID-19 U APRILSKOM I JUNSKOM ROKU 2020. GODINE

Ispit će biti usmen. Studenti polažu ispit tako što dobijaju dva nasumično izabrana pitanja sa spiska ispitnih pitanja. Studenti mogu da pišu koncept odgovora kada izvuku pitanja, a pre nego što započnu sa odgovorom. Za prolaz na ispitu studenti moraju da znaju oba pitanja u celosti. Gradacija prolaznih ocena na ispitu (od 6-9) se vrši u zavisnosti od kvaliteta studentskog odgovora koji ocenjuje profesor. Ako profesor proceni da student može da dobije najvišu ocenu (10) postaviće mu i treće pitanje.

Zbog vanredne situacije izazvane epidemijom, profesor je rešio da olakša gradivo studentima i da izbaci oko 20% gradiva iz prvobitno predviđenog (vidi dole „Prilog“ – ispitna pitanja, podvučena su ona pitanja koja su izbačena).

Studenti ispit spremaju iz udžbenika „Osnove evropske integracije“ čiji je autor prof. Mihajlo Vučić. Studenti se ohrabruju da čitaju i dopunsku literaturu koja im je dostupna elektronskim putem u biblioteci fakulteta. Ispitna pitanja su spisak pitanja koja dolaze u obzir da budu postavljena na ispitu studentima. Ona su formulisana na osnovu strukture udžbenika i poznavanje udžbeničke materije je dovoljno za prolaz na ispitu, sa bilo kojom ocenom. Ukoliko ne koriste udžbenik, studentima se preporučuje da pažljivo pripremaju svoje odgovore imajući u vidu ispitna pitanja. Tako će izbeći učenje nepotrebnih stvari i skoncentrisati se samo na ključne pojmove koji se traže kao ispitna materija.

Profesor je svestan da u uslovima epidemije studenti nisu u ravnopravnom položaju. Neko je morao da uči u stanu u kome nema uslove za miran rad. Neko je zbog stresa, ili pretrpljenog gubitka u porodici, imao problema sa motivacijom i koncentracijom prilikom učenja. Zato je profesor rešio da ne opterećuje studente predispitnim obavezama i sve je sveo na dobrovoljnost. U skladu sa tom filozofijom je i smanjenje gradiva od 20%.

Profesor želi srećan rad i uspešan ispitni rok svim studentima. I naravno dobro zdravlje i njima i njihovim bližnjima.

Prof. Mihajlo Vučić

Prilog

REVIDIRANA ISPITNA PITANJA IZ PREDMETA EVROPSKI ODNOSI I EU

(Iz osnovnih ispitnih pitanja izbačeno je 14 pitanja što predstavlja smanjenje gradiva za oko 20% u skladu sa preporukama Ministarstva; podvučena su ona ispitna pitanja koja su izbačena)

1. Pojam Evropska Unija
  2. Države članice EU
  3. Teorijski pristupi EU integraciji
  4. EU kao mirovni projekat
  5. EU kao zajednica vrednosti
  6. EU kao zajednica zasnovana na pravu
  7. EU kao zajednica zaštite ljudskih prava
  8. EU kao identitetska zajednica
  9. Četiri slobode
  10. Unutrašnje tržište
  11. Šengenski prostor
  12. Evrozona
  13. Identitetske osnove evropskog jedinstva kroz istoriju (poglavlje VIII)
  14. Projekat evropske integracije Aristida Brijana i Panevropska unija
  67. OEBS
  68. Savet Evrope
  69. Evropski sud za ljudska prava

Literatura za ispit se sastoji iz osnovne literature koja je obavezna za sve studente i dopunske literature koja nije obavezna ali se preporučuje studentima koji žele da steknu dublja i šira znanja. Osnovna literatura je udžbenik OSNOVE EVROPSKE INTEGRACIJE (autor prof. Mihajlo Vučić) koji se može nabaviti u knjižari Fakulteta. Dopunska literatura su članci, knjige i prezentacije sa predavanja koje profesor ostavlja u biblioteci fakulteta studentima u elektronskom obliku.