Izvor: Sputnjik
Sekretarijat za plovidbu i hidrogeografiju Nemačke odobrio je zahtev kompanije „Nord strim 2“ za postavljanje gasovoda u nemačkim vodama u zimskom periodu.
„Federalna služba za brodogradnju i hidrogradnju Nemačke odobrila je izgradnju cevovoda radi završetka “Severnog toka 2“ na delu od 16,5 kilometara u zimskim mesecima“, navodi se u dokumentu.
U resoru su naglasili da je zahtev uputila kompanija „Nord strim 2“ još 23 septembra.
Ministarstvo finansija SAD saopštilo je 21. decembra da uvode sankcije protiv gasovoda „Severni tok 2“ i „Turski tok“. SAD su zatražile od kompanija koje grade cevovode da pod hitno prekinu taj posao. Kompanija „Olsiz“, koja se bavi postavljanjem gasovoda, već je obustavila rad.
Međutim, nemački koncern „Uniper“, partner „Gasproma“ u projektu izgradnje „Severnog toka 2“, izrazio je uverenost da će se naći način da gasovod uskoro završi.
„To bi bilo važno za Evropu, jer će cevovod ojačati bezbednost isporuka gasa i konkurenciju našim tržištima na dobrobit potrošača“, rekao je portparol kompanije Georg Operman.
Američke sankcije koje su uvedene „Severnom toku 2“ pokazuju da više nijedna država ne treba da sumnja u nepouzdanost SAD, izjavio je ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov.
„Budući da bliske saveznike kažnjavaju jer rešavaju svoje ekonomske probleme, zadatke svoje ekonomske bezbednosti, mislim da nijedna država u svetu sada ne treba da sumnja da će ih SAD, ako im nešto obećaju, napustiti u bilo kojem trenutku. Amerikanci su još jednom pokazali da se njihova diplomatija svodi, pre svega, na zastrašivanje različitim metodama — sankcijama, ultimatumima, pretnjama“, rekao je Lavrov govoreći u gornjem domu ruskog parlamentra.
Švajcarska kompanija „Olsiz“ povukla je iz Baltičkog mora brodove koji su se bavili izgradnjom „Severnog toka 2“, piše „Blumberg“, pozivajući se na neimenovanog predstavnika kompanije.
Razlog za povlačenje brodova su američke sankcije koje su uvedene ruskom gasovodu. One su stupile na snagu u subotu ujutru. Prema podacima agencije, kompanija „Olsiz“ je odbila da komentariše koliko će biti odložen projekat.
Sankcije protiv gasovoda „Severni tok 2“ su proevropska odluka za koju evropske države treba da budu zahvalne Sjedinjenim Američkim Državama, izjavio je američki ambasador u Berlinu Ričard Grenel.
Grenel je izjavio da je „15 evropskih država“, kao i Evropska komisija i Evropski parlament, izrazili zabrinutost zbog izgradnje „Severnog toka 2“.
Prema rečima ambasadora, partneri SAD u Evropi „odavno“ su govorili o tome da Vašington „treba da podrži njihove napore“, piše „Bild am zontag“.
Američke sankcije gasovodu „Severni tok 2“ neće moći da zaustave njegovu izgradnju, saopštila je agencija „Blumberg“, pozivajući se na visoke zvaničnike u Beloj kući.
Izvori agencije navode da je projekat skoro završen i da sankcije uvedene gasovodu, koje su uključene u vojni budžet Sjedinjenih Američkih Država, neće moći da mu nanesu ozbiljnu štetu.
Zvaničnici su priznali da su dugogodišnji pokušaji da se projekat, koji je smatran pretnjom za evropsku bezbednost, zaustavi ─ bili neuspešni.