Izvor: Sputnjik
Kompanija „Gasprom“ potvrdila je da će crnomorski gasovod iz Rusije izaći na kopno u Bugarskoj.
Prethodno je pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov izjevio da bi novi gasovod iz Rusije u Grčku i Italiju mogao da pređe preko dna Crnog mora, a zatim preko teritorije Bugarske.
„Radi se na projektu za isporuku gasa iz Rusije za Grčku i Italiju preko trećih zemalja. Gasovod će ići dnom Crnog mora, a zatim ući na teritoriju jedne od obalskih zemalja, najverovatnije Bugarske“, rekao je Ušakov.
Rusija i Grčka mogle bi da potpišu niz sporazuma u oblasti energetike, turizma i investicija tokom posete ruskog predsednika Vladimira Putina Grčkoj, dodao je Ušakov.
Ruski „Rosnjeft“ i grčka kompanija „Helenik petroleum“ mogli bi da potpišu sporazume o osnovnim uslovima isporuke nafte i naftnih derivata, a pretpostavlja se da će sa ruske strane taj dokument potpisati direktor „Rosnjefta“ Igor Sečin.
„Gasprom“, italijanski „Edison“ i grčka kompanija DEPA su 25. februara u Rimu potpisali memorandum o isporuci gasa iz Rusije preko Crnog mora i trećih zemalja u Grčku, a iz Grčke u Italiju, sa ciljem organizacije južne maršrute isporuke ruskog prirodnog gasa u Evropu.
U ovu svrhu, strane nameravaju da koriste u maksimalnom mogućem obimu rezultate rada „Edisona“ i DEPA u okviru projekta „ITGI Posejdon“, navedeno je u saopštenju. Pritom nije bilo jasno na koju evropsku obalsku zemlju će izaći morska deonica gasovoda iz Rusije. Sa tačke gledišta logistike, to mogu da budu Rumunija, Bugarska ili Turska.
Projekat ITGI (Interconnector Turkey—Greece—Italy) u dužini od oko 800 kilometara zamišljen je da transportuje azerbejdžanski gas po maršruti Turska—Grčka—Italija. Planirano je da kapacitet gasovoda bude na nivou od 8-10 milijardi kubnih metara. Pretpostavlja se da će se po jedna milijarda kubnih metara isporučivati na tržišta Bugarske i Grčke, a ostatak — u Italiju. „Posejdon“ je projekat morskog dela gasovoda ITGI, koji će proći po dnu Jonskog mora i povezati sistem transporta gasa Grčke i Italije. „Edison“ i DEPA učestvuju u projektu „ITGI Posejdon“ na ravnopravnoj osnovi.