Izvor: NSPM, Fakti
Sjedinjene Američke Države su nakon završetka Hladnog rata prestale da razvijaju sredstva za radio-elektronsku borbu, a Vašington je sada prinuđen da preispita neke pravce svoje vojne strategije kako bi se uspešno suprotstavio ruskim stručnjacima u ovom sektoru, piše američki časopis Nešnel interest.
Komandant Ujedinjenih oružanih snaga NATO-a u Evropi, general Filip Bridlav, izdvaja dva razloga zbog kojih je došlo do raskoraka između Moskve i Vašingtona u mogućnostima radio-elektronske borbe.
Kao prvo, prethodnih 20 godina Rusija i SAD su bile partneri i Amerikanci nisu posvećivali posebnu pažnju ruskim dostignućima u tom domenu.
Kao drugo, poslednjih godina SAD su uglavnom ratovale protiv pobunjenika, poput onih iz pokreta Taliban ili Al Kaide, koji ne raspolažu nikakvim posebnim sredstvima za radio-elektronsku borbu, naglasio je general.
Prema rečima Bridlava, Vašington raspolaže sistemima za ograničenje pristupa i manevara (A2/AD), ali američke oružane snage nisu u potpunosti savladale mehanizme rada u okviru ove strategije, piše Nešnel interest.
„Imamo sredstva za radio-elektronsku borbu, ali ona, verovatno, nemaju moć koja nam je potrebna“, rekao je Bridlav.
Rusija je pratila američku vojnu tehnologiju od vremena prvog rata u Persijskom zalivu i mnogo je naučila. Moskva investira u sredstva koja otkrivaju slabe tačke oružanih snaga SAD, dodaje Nešnel interest.
„Rusija zna kako mi radimo. Ona je mnogo uložila u sredstva za radio-elektronsku borbu jer razume da smo mi dobro povezana i veoma precizna snaga. Kako bi nam oduzela tu preciznost, potrebno je da razori naš sistem komunikacije“, izjavio je Filip Bridlav.
——–
U izveštaju koji su objavili zvaničnici Atlantskog saveza navodi se da evropske članice NATO ne mogu da vode rat protiv Rusije, prenosi “Raša tudej”.
Ranije je komandant američkih snaga u Evropi naveo da su Amerikanci spremni “da se bore i pobede Rusiju”.
Kako se navodi u izveštaju, koji je sačinilo šest eksperata odbrane, mnoge od tih zemlja Evrope su praćene “nedovoljnim finansijama” i “kritičnim nedostacima u vojnim akcijama”.
Kako se navodi, primer za to je Nemačka, koja ima samo deset upotrebljivih “Tigar” helikoptera.
Šef Međunarodne fondacije za mir Jan Oberg izjavio je da ako NATO zaista nije sposoban da se odbrani od ruskog napada, to znači da ne koriti dobro svoj budžet za odbranu.
“Rusi imaju osam procenata troškova od onih koje ima NATO. Ako NATO ne može da se odbrani, što bi verovatno bio slučaj, kada postoji 12 puta veće vojne moći i razvoijenije tehnologije, to znači da ste loš menadžer”, rekao je on.