Izvor Fakti
Komandant snaga NATO u Evropi – američki general Filip Bridlav – odbio je da Rusiju nazove partnerom te vojne alijanse.
Čak je, u govoru u Pentagonu, podvukao: „Ne gledam na Ruse kao na naše partnere. Uostalom, ocenjujte sami sve što Rusi rade tokom poslednjih godinu i po”.
Bridlav se na ovaj način obratio novinarima okupljenim u Pentagonu.
Sličnu „intimizaciju” ugradio je i u ove svoje dve rečenice: „U nekom trenutku u budućnosti, moguće je da će biti neophodno da se Zapad vrati nečemu što će ličiti na saradnju sa Rusijom. Zovite to kako hoćete”.
Bridlav je ponovio svoju tvrdnju da je ruska armija i dalje u Donbasu i da je Moskva ne povlači. Dodao je da Rusija u Donbasu raspolaže kapacitetima za komandovanje i upravljanje, sistemima PVO, artiljerijom i logistikom.
Moskva na ovo nije odmah odreagovala. Međutim, potpredsednik vlade RF, Dmitrij Rogozin, poručio je Amerikancima da je njihova strategija razoružavajućeg munjevitog nenuklearnog udara – o kojoj se mnogo i naširoko raspravljalo u vojnim krugovima SAD – čista iluzija.
„Kod američkih stratega prvi put se pojavljuje iluzorno – podvlačim, iluzorno – očekivanje da mogu ostvariti pobedu nad nuklearnom zemljom u nenuklearnom ratu. To su gluposti, toga nikad neće biti!”
Da podsetimo: trenutni globalni udar, ili – globalni munjeviti udar, podrazumeva ambiciju vojnog i državnog vrha SAD da stvore vojno-tehničke mogućnosti da nenuklearnim oružjem po bilo kojoj tački planete nanesu razoružavajući udar u roku od jednog jedinog sata.
Zašto su Amerikanci krenuli ovim putem, objasnio je njihov general Džejms Kajtrajt: „Sada, ako se ne radi o nuklearnom udaru, mogu proći dani, možda čak i nedelje, pre nego što realno može početi napad uz korišćenje klasičnih vojnih snaga i naoružanja”.