Vesti

Inicijativa: Povratak carske porodice Romanov u Rusiju

Izvor: Fakti

Predstavnicima dinastije Romanov predloženo je da se vrate u Rusiju.

Poslanik skupštine Lenjingradske oblasti Vladimir Petrov poslao je odgovarajuća pisma zvaničnim predstavnicima dinastije Romanov koji žive u inostranstvu – kneginji Mariji Vladimirovnoj u Španiju i knezu Dmitriju Romanoviču u Dansku.

Parlamentarci nameravaju da izrade zakonski predlog kojim se utvrđuje poseban položaj carske porodice i podstiče ih da se vrate. Konkretno, namera je da se Romanovima za zvaničnu rezidenciju da jedan od napuštenih dvoraca u Sankt Peterburgu ili na Krimu.

„Vaše Imperatorsko Veličanstvo, Gospodarice Velika Kneginjo Marija Vladimirovna — obraća se poslanik starešini carske dinastije Romanov. — Tokom cele istorije svoje vladavine imperatorska dinastija Romanov činila je jedan od temelja ruske državnosti… U ovom trenutku odvija se težak proces vaspostavljanja moći Rusije i vraćanja njenog svetskog uticaja. Uveren sam da u tako važnom istorijskom trenutku članovi Carske Dinastije Romanov ne mogu da ostanu po strani od događaja koji se odvijaju u Rusiji”.

Petrov je ubeđen da će „vraćanje potomaka poslednjeg ruskog samodršca u istorijsku otadžbinu doprineti smirivanju političkih tenzija koje postoje još od vremena Oktobarske revolucije i da će postati simbol obnove duhovne moći naroda Rusije”.

Isti poslanik smatra da bi Romanovi mogli da učestvuju u državnim ceremonijalnim događajima.

„Potomci carske porodice mogu da igraju važnu simboličku ulogu u životu ruskog društva. Kao i u mnogim evropskim državama, Romanovi bi mogli da budu simbol očuvanja tradicije i nacionalne kulture” — navodi se u pismu.

Skupština Lenjingradske oblasti planira da uskoro izradi nacrt zakona o posebnom položaju predstavnika carske porodice u cilju stvaranja uslova za vraćanje potomaka Romanovih. Tako, na primer, za zvaničnu rezidenciju Romanovih u Rusiji poslanik predlaže da se izdvoji jedan od dvoraca u predgrađu Sankt Peterburga ili Krima.

— Još uvek mnogo predivnih carskih dvoraca u predgrađima zvrji prazno ili se koristi nenamenski. Mislim da bi korišćenje jednog od tih dvoraca u Lenjingradskoj oblasti kao zvanične reezidencije bilo samo na korist” — kaže Petrov.

Po njegovim rečima, rezidencija može da bude u Ropšinskom ili Pavlovskom dvorcu kod Sankt Peterburga ili u Livadijskom dvorcu na Krimu.

Direktor kancelarije starešine Ruske carske dinastije Romanov – Aleksandar Zakatov – istakao je da su predstavnici dinastije spremni da se presele u Rusiju.

— Imperatorska dinastija je više puta isticala da je spremna da se za stalno preseli u Rusiju, naši predstavnici sve češće borave u Rusiji i teže tome da se presele — kaže on. — Kneginja Marija Vladimirovna bi kao privatno lice mogla da se vrati u svakom trenutku, ali ona se nalazi na čelu imperatorske dinastije i snosi odgovornost pred precima, i njen povratak mora biti dostojanstven. Ona ne pretenduje ni na svojinu, ni politička ovlašćenja i privilegije, ali želi da, kao u većini zemalja sveta, carska dinastija bude istorijska institucija i deo istorijskog nasleđa. To je kulturološko priznanje, ali ono treba da bude izraženo u pravnom aktu. Samo tada će se carska dinastija preseliti. Sada u Rusiji čak nema nikakvog mesta za stanovanje za članove dinastije.

Osim toga, po mišljenju direktora kancelarije, vraćanje svih Romanovih čak može da našteti Rusiji.

— U celom svetu postoje hiljade ili čak desetine hiljade potomaka koji nisu članovi carske dinastije. To je širok krug, i diskutabilno je da li će Rusija imati koristi od njih. Postoje oni koji su se odavno odvojili od carske dinastije, oni ne govore ruski i ispovedaju drugu veru. Status dinastije Romanov zasniva se na dinastičkom zakonu. Porodični zakon, koji je uveo imperator Pavle 1797. godine, opredeljuje koje ima prava i obaveze starešine dinastije, a koji njeni članovi imaju kakve titule i ostalo.

Trenutno postoje dve glavne grane porodice Romanov — Kiriloviči i Nikolajeviči. Prvi nazivaju sebe carskom dinastijom u izgnanstvu na čelu sa Marijom Vladimirovnom, drugi su udruženje potomaka dinastije Romanov na čelu sa knezom Nikolajem Romanovičem.

Kako ističe profesor Škole istorijskih nauka Visoke škole ekonomije Oleg Budnicki, legitimnim naslednicima prestola smatraju se Kiriloviči.

— Posle ubistva carske porodice, legitimni naslednik po zakonu prestolonasleđa postao je knez Kiril Vladimirovič, koji je u to vreme živeo u Nemačkoj. On se proglasio imperatorom u izgnanstvu 1924. godine. Ali, nije bio popularan u dinastiji Romanov, iako je geneaološki upravo on bio naslednik. Od njega je krenula grana Kiriloviča, koji se smatraju naslednicima ruskog prestola — priča istoričar. — Posle revolucije Romanovi su se zadesili u različitim zemljama — Nemačkoj, Francuskoj, Engleskoj, Danskoj, gde i dalje žive njihovi potomci. Devedesetih godina prošlog veka bila je popularna ideja o njihovom povratku. Oni prilično često dolaze u Rusiju, učestvuju u događajima, primaju ih na visokom nivou.

Šef Instituta za politička istraživanja Sergej Markov smatra da povratak Romanovih ni na koji način neće uticati na raspoloženje građana.

— U većini zemalja sveta stanovništvo nema osećaj poštovanja prema monarhijama, osim u Velikoj Britaniji i Holandiji — ističe on. — U Rusiji se prema potomcima Romanovih odnose ili kao prema nevinim žrtvama zbog streljanja porodice od strane boljševika, ili kao prema izdajnicima koji su se u kritičnim godinama carske monarhije poneli neodgovorno. Mnogi smatraju da je abdikacija Nikolaja II dovela do građanskog rata.

visoko obrazovanje po ugledu na najprestižnije svetske obrazovne ustanove, po povoljnim uslovima.
školarina na 10 mesečnih rata!

Zakaži besplatne konsultacije sa našim stručnim kadrom