Izvor: NSPM, Beta
Vladimir Putin u toku pregovora sa Turskom 1. decembra izjavio je da Rusija u aktualnim uslovima ne može da nastavi realizaciju projekta Južni tok, između ostalog zbog nekonstruktivnog stava EU. Šta smatraju eksperti?
Predsednik Instituta za strateška istraživanja Kavkazsam u Ankari Hasan Oktaj smatra da u budućnosti rusko-turski odnosi dobiće još stabiliniju i jaču osnovu. Politika Turske povodom događaja u Ukrajini razmatra se kao gest podrške koju Moskvi pruža Turska. Putin je mogao da se uveri koliko je jak stav Turske u regionu. I zato je u suštini bio obustavljen projekat Južni tok. To je bilo očekivano rešenje. Turska nije dozvoljavala da bude uvučena u moguće provokacije u regionu koje su mogle da se pojave u kontekstu krize u odnosima između EU i Rusije, što joj je omogućilo da dostigne značajne uspehe u sferi energetske saradnje. Zahvaljujući svom odlučnom stavu o ukrajinskom pitanju Turska je uspela da neutrališe negativan efekat od praćenja politike EU i SAD o sirijskoj krizi – rekao je Hasan Oktaj u intervjuu za MIA Rosija sevodnja.
Potpredsednik Trgovinske komore SAD Geri Litman smatra da odustajanje od Južnog toka neće se odraziti na evropske potrošače. Mnogi evropski potrošali grade svoju srednjoročnu strategiju ne računajući na dodatne isporuke iz Rusije. Zato odustajanje od Južnog toka teško da će se bitno odraziti na evropsku industriju, rekao je Litman. On smatra da nije očigledna direktna zavisnost između konkurentnosti kompanija iz Evrope i planirane izgradnje Južnog toka.
Zamenik predsednika energetske komisije bugarskog parlamenta Martin Dimitrov je uveren da Rusija neće odustati od Južnog toka. To je taktički potez Vladimira Putina i Rusije. Oni ni u kom slučaju neće odustati od Južnog toka. Moguće preorijentisanje projekta na Tursku dovelo bi do njegovog poskupljenja najmanje dva, a možda i tri puta, što bi ga učinilo ekonomski neefikasnim i nemogućim. – izjavio je Dimitrov u intervjuu za televiziju NOVA TV.
Direktor marketinga češke gasne kompanije operatera Vemeks Hugo Kiselka: Smatram da je korak koji je preduzela ruska strana potpuno logičan odgovor na ispoljeno nerazumevanje, neželju, nezainteresovanost da se sačuva stabilna energetska situacija u Evropi. Bez Južnog toka ona, a tačnije svi mi možemo da se nađemo u složenom položaju, zato što će obavezno početi da se oseća realni nedostatak prirodnog gasa. Moje posebno mišljenje je da odustajanje od projekta preti katastrofom balkanskim zemljama, konketno, Bugarskoj, Srbiji, kao i Mađarskoj i Austriji. Njima bi ove isporuke ruskog gasa garantovale u mnogome život bez problema, redovni priliv sredstava u budžet i stabilno energetsko snabdevanje.
Ali nažalost, to se nije desilo. Karte je pomešala politika. Imam u vidu pre svega dejstva bugarske vlade, i njenih evropskih istomišljenika, koji su namerno potopili projekat. Svi oni su napravili gigantsku grešku i naneli realnu štetu energetskoj bezbednosti Evrope! I krajnje je neoprezno, a u stvari glupo odustati od predloga pouzdanog, dugogodišnjeg partnera, koji je uložio u saradnju sa tobom ogromna sredstva. Grubu grešku čini EU koja je u suštini primorala Rusiju da prekine izgradnju Južnog toka. Brisel je dokazao da ga ne zanimaju potrebe običnih ljudi, već samo politički razlozi.
On je započeo krajnje rizičnu igru sa poverenjem birača. Za mene kao čoveka koji se bavi gasom, odustajanje od Južnog toka je lično razočaranje. Smatram da je Gasprom učinio maksimum za realizaciju projekta, ispoljio neverovatno strpljenje u pregovorima sa zemljama-učesnicama, uložio u projekat velika sredstva, negde 4,5 milijarde dolara. Argumenti koje je naveo predsednik Rusije Vladimir Putin, motivišući odustajanje od učešća u Južnom toku potpuno su opravdani, ovde jednostavno nema šta da se kaže.
————-
Slovenačka kompanija „Plinovodi”, partnerka ruskog Gasproma, nastaviće izgradnju gasovoda Južni tok u Sloveniji, uprkos najavi predsednika Rusije Vladimira Putina i kompanije Gasprom o prekidu projekta, jer sa ruske strane još nije došla zvanična informacija o tome.
„Na korporativnom nivou imamo potpisane veoma čvrste obaveze i od strane Gasproma nemamo nikakvu zvaničnu informaciju o bilo kakvom zaustavljanju posla, tako da ćemo na tom projektu delovati sve dotle dok ne dobijemo drugačiji službeni stav”, rekao je pored ostalog direktor Plinovoda Marjan Eberlinc.
On je još rekao da će se još ovog meseca sastati u Moskvi sa ruskim partnerima kada će verovatno više saznati o sudbini projekta.
————-
Direktni gubici evropskih firmi od suspendovanja projekta Južni tok biće najmanje 2,5 milijardi evra – saopštila je kompanija South Stream Transport.
Ako se ovome dodaju i gubici dveju japanskih kompanija, ukupni gubitak dostiže 2,820 milijardi evra.
Nemačka firma Europipe trebalo je da za Južni tok isporuči polovinu svih cevi za prvi krak tog gasovoda i da za to dobije 500 miliona evra.
Japanski konzorcijum Marubeni-Itochu i Sumitomo ima ugovor za isporuku 40 odsto potrebnih cevi, a ugovorna suma je 320 miliona evra.
South Stream Transport je u martu zaključio ugovor za postavljanje prvog kraka gasovoda sa italijnaskom firmom Saipem (kćerkom kompanije ENI) koja je učestvovala u gradnji i Plavog toka i Severnog toka. Njen ugovor je bio „težak“ dve milijarde evra.
U aprilu je South Stream Transport zaključio ugovor sa švajcarskom Allseas Group o gradnji drugog kraka crnomorskog dela gasovoda.
Allseas Group je svetski lider u gradnji podvodnih cevovoda.