Izvor: Fakti
U slučaju Ukrajine, ceo spektar mišljenja se suzio do snajperskog nišana”… Svi su poslednjih decenija bili uvereni da je novi svetski rat nemoguć i da više neće biti ni „militarističkih misli” kakve su uoči 1914. izgovarali Maks Veber i Tomas Man koji su potom postali pacifisti. Nisu verovali, a poslednja izdanja nemačkih listova su „preplavljena” naslovima tipa „Pokažite snagu!”, „Dosta je brbljanja!”, „Sada ili nikada”…
Istorija je već potvrdila da ne daje nikakve rezultate sklonost SAD prvo ka verbalnoj, a potom i vojnoj eskalaciji konflikata, naročito ka izolovanju i demonizovanju zemalja-protivnica – ocenio je glavni urednik uticajnog nemačkog lista Handelsblatt Gabor Štajnhart.
„Iskrcavanje u Normandiji bilo je poslednja uspešna vojna operacija američke glavne komande. Sve ostalo – sve što je viđeno u Koreji, Vijetnamu, Iraku i Avganistanu – bili su neuspesi” – napisao Štajnhart.
On je približavanje snaga NATO granicama Rusije i razmišljanja unutar alijanse da se naoruža Ukrajina nazvao „neefikasnom diplomatijom zasnovanom na vojnim principima”.
Pri tom je to nazvao pokušajem da se „prođe glavom kroz zid” konflikta u Ukrajini. Precizirao je da za taj konflikt postoje „ogromna vrata” usaglašavanja interesa između Rusije i EU.
„Mi ne možemo sebi više dozvoljavati da na svet gledamo američkim očima… Događaje na Krimu i istoku Ukrajine ne treba razmatrati izvan konteksta. U slučaju Ukrajine, ceo spektar mišljenja se suzio do snajperskog nišana” – upozorio je Štajnhart.
Prema njegovoj proceni, svi su tokom poslednjih decenija bili uvereni da je novi svetski rat nemoguć i da više neće biti ni „militarističkih misli” kakve su uoči 1914. izgovarali Maks Veber i Tomas Man koji su potom postali pacifisti.
Nisu verovali, a poslednja izdanja nemačkih listova su „preplavljena” naslovima tipa „Pokažite snagu!”, „Dosta je brbljanja!”, „Sada ili nikada”…
Štajnhart ovo naziva „politikom eskalacije napetosti” koja nije imala realan cilj, a nanela je štetu interesima Nemačke.
Jednako zastrašujuće – podvukao je – zazvučale su i reči Angele Merkel da Berlin može preduzeti „oštre mere”. Takva „mentalna mobilizacija” prečesto se završavala „ratnom groznicom”, a Evropa – uveren je glavni urednik jednog od najznačajnijih listova Evrope – ne treba da ide za onima koji raspaljuju histeriju.
Evropi je, po njegovom uverenju, potrebna politika saradnje. Istorijske greške se ne smeju ponavljati.