Izvor: Beta, AP
Šefovi diplomatija Egipta i Rusije Nabil Fahmi i Sergej Lavrov razgovarali su danas u Kairu o jačanju međudržavnih odnosa što bi, po oceni agencije AP, moglo da nagovesti istorijski prekoret egipatske spoljne politike.
Moskva je 20 godina bila glavna saveznica Egipta, 1970-ih godina su je istisnule SAD, a sada izgleda da se klatno vraća na rusku stranu.
„Nadamo se saradnji s Rusijom u mnogim oblastima zbog njenog značaja u međunarodnoj areni. Nadamo se jakim, kontinuiranim i stabilnim odnosima sa Rusijom. Želimo da podstaknemo odnos koji već postoji”, rekao je Fahmi na konferenciji za novinare posle razgovora s Lavrovom.
Upitan da li će Rusija po značaju zameniti SAD u egipatskoj spoljnoj politici, Fahmi je naveo da Kairo ne traži „zamenu ni za koga”.
„Značaj Rusije je preveliki da bi bila zamena za bilo koga”, naveo je on.
Lavrov je kazao da Rusija želi povratak stabilnosti u Egipat koji potresaju nemiri od svgavanja bivšeg predsednika Hosnija Mubaraka, koji je bio čvrst američki saveznik.
Odnosi Kaira s Vašingtonom, međutim, postali su zategnuti od vojnog udara jula ove godine, kada je svrgnut i predsednik Muhamed Mursi.
SAD su prošlog meseca zamrzle veliki deo svoje godišnje vojne pomoći Egiptu od 1,3 milijarde dolara.
Taj potez je razgnevio Egipćane i podstakao spekulacije u lokalnim medijima da Egipat namerava da potpiše vojni sporazum s Rusijom, vrednosti više milijardi dolara. Do sada, međutim, nije bilo zvaničnih naznaka ni iz Kaira ni iz Moskve o takvom sporazumu.
Međutim, danas je u ruskoj delegaciji koja je doputovala u Kairo, i ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu. Po rečima Fahmija, on, Šojgu, Lavrov i egipatski ministar odbrane i general Abdelk Fatah el Sisi imaće kasnije danas zajednički sastanak.
Egipat je bio najbliži arapski saveznik Moskve dve decenije, počev od 1950-tih, u vreme predsednika Gamala Abdela Nasera koji je želeo da modernizuje svoju zemlju, i stvori dobro naoružanu vojsku, u jeku hladnog rata i arapsko-izraelskog konflikta.
Međutim, 1972. tadašnji predsednik Anvar Sadat izbacio je hiljade sovjetskih vojnih savetnika i preorijentisao spoljnu politiku, približivši se SAD odmah posle Bliskoistočnog rata 1973.
Odnosi sa Moskvom su se znatno pogoršali posle ruske invazije na Avganistan 1979.