Izvor: Al Jazzera
Nemačko Ministarstvo spoljnih poslova je u utorak pozvalo britanskog ambasadora u Berlinu da objasni navode da Velika Britanija ima tajno mesto za špijuniranje u glavnom nemačkom gradu.
Navodno, na krovu britanske ambasade se nalazila oprema visoke tehnologije namenjena za špijuniranje, navodi Reuters.
U dokumentima koje je objavio bivši saradnik američke Agencije za nacionalnu sigurnost Edward Snowden navodi se da je britanska obaveštajna agencija koristila “elektronske špijunske stanice” koje su se nalazili u neposrednoj blizini zgrade nemačkog Bundestaga i kancelarije Angele Merkel, piše Independent.
“Na incijativu ministra spoljnih poslova Guidoa Westerwellea, britanski ambasador je pozvan na razgovor u Ministarstvo spoljnih poslova”, navodi se u saopštenju ministarstva, prenosi Fena.
Dalje se navodi u saopštenju da je britanski ambasador pozvan s ciljem da objasni navode koji su se pojavili u britanskim novinama o špijuniranju nemačkih političara.
U Londonu je portparol britanskog Ministarstva spoljnih poslova izjavila da ambasador nije zvanično pozvan na razgovor.
Ona je odbila reći o čemu su razgovarali.
Dokumenti NSA, zajedno s fotografijama iz vazduha i informacijama o proteklim špijunskim aktivnostima u Nemačkoj sugerišu da je Velika Britanija vodila vlastitu tajnu operaciju prisluškivanja u blizini glavnih sedišta moći u Nemačkoj, koristeći visoko sofisticiranu tehnologiju na krovu Ambasade u Berlinu.
Kako je objavio Independent, špijunske operacije izvodile su se u saradnji sa SAD-om i drugim ključnim partnerima.
Ove informacije dolaze nakon što je objavljeno da je SAD, navodno, nadzirao desetine hiljada telefona francuskih građana, kao i mobilni telefon kancelarke Merkel, zbog čega je delegacija Evropskog parlamenta prošle nedelje otputovala u Washington po objašnjenje.
Poslednjih dana sve su brojniji pozivi opozicionih političara i istaknutih nemačkih kulturnih radnika da se Snowdenu ponudi azil u zamenu za njegovo svedočenje u mogućoj istrazi o navodnom prisluškivanju telefona kancelarke Merkel.
Špijuniranje države je posebno osetljiva tema u Nemačkoj, državi koju i dalje progone sećanja na prisluškivanje koje je obavljala tajna policija Stasi na bivšem komunističkom istoku.
Steffen Seibert, portparol kancelarke Merkel, u ponedeljak je kazao da kancelarka nije spremna preduzeti bilo kakav korak koji bi mogao ugroziti odnose s Washingtonom.
U međuvremenu je ministar spoljnih poslova Venecuele Elias Jaua izjavio da, zbog “intervencionističkih aktivnosti” Washingtona, još nema napretka u nastojanjima da se ponovo uspostave diplomatski odnosi njegove zemlje i SAD-a.
On je rekao da se odnosi neće poboljšati sve dok Washington špijunira strane lidere, javio je AP.
Istakao je da nije iznenađen što je SAD špijunirao bivšeg predsednika Venecuele Huga Chaveza i da priznanje američke Vlade da je to radila otežava nastojanja da se uspostavi dobar odnos dveju zemalja.
Washington i Karakas nisu razmenili ambasadore od 2010. godine, iako Venecuela izvozi oko 900.000 barela nafte dnevno u SAD.
Nade u poboljšanje odnosa dveju zemalja su se povećale u junu, kada su se američki državni sekretar John Kerry i Jaua sreli na marginama regionalnog samita i složili da će ubrzati pregovore o obnavljanju veza na ambasadorskom nivou.
Međutim, šanse za to su se smanjile kada je Venecuela ponudila azil Snowdenu, koji je razotkrio program špijuniranja koji američke vlasti sprovode širom sveta.