Vesti

Lobiranje je kao prostitucija, uvek će postojati, i ako pokušate da zabranite to, samo će se prebaciti na crno tržište

Izvor: Tanjug

Američke lobističke i advokatske firme koje zastupaju multinacionalne korporacije okupirale su Brisel, kao sedište Evropske unije, pokušavajući da utiču na donošenje odluka u Uniji, u zavisnosti od kojih bi njihovi klijenti mogli da zarade stotine, ako ne i milijarde dolara, piše “Njujork Tajms”.

Vodeći američki dnevnik navodi da se radi o vrlo unosnom poslu, pošto se lobiranje i pružanje pravnih usluga za vašingtonske lobističke firme plaća i po hiljadu dolara po satu.

List navodi kao primer firmu “Covington&Burling”, poznatu lobističku grupu iz američke prestonice, koja zastupa naftne gigante kao što su Ševron i Statoil. Cilj ove grupe je da u sedištu EU utiče na politiku i pravila koja će se ticati tehnologije vađenja nafte i bušotina. Ono što čini lobiranje ovakvih firmi drugačijim u odnosu na to kako one rade u Americi, je nedostatak transparentnosti, na koju su obavezane zakonima u SAD, navodi Tajms.

“Zbog manje kontrole koja postoji u Briselu, i slabijih etičkih pravila, čime se dopušta da bivši državni funkcioneri i službenici počnu da koriste svoje veze istog dana kada napuste službu, ovakve kompanije obezbeđuju za svoje klijente odlične rezultate kada su u pitanju energetska i hemijska industrija, lekovi, kao i proizvodi firmi iz Silikonske doline i za vojne preduzimače”, dodaje njujorški dnevni list.

“Od kada su američke firme ušle u Brisel, angažovani su bivši visoki zvaničnici Evropske komisije, Parlamenta i Saveta, koji za to dobijaju pozamašne čekove”, navodi Tajms. Kao izgovor zašto ne mogu da budu transparentnije, lobističke kompanije se pozivaju na poverljiv odnos s klijentom. “Covington&Burling tako odbija da saopšti koga zastupa, što ne bi mogao da uradi u Americi”.

“Skrivaju se iza poverljivosti, a to nije fer i predstavlja monopolsko ponašanje. Kada ljudi žele nešto tajno da urade, obrate se ovakvim firmama”, kaže Robert Mek, direktor briselske kancelarije kompanije za odnose s javnošću “Burson-Marsteller”. Slično smatra i potpredsednica Evropskog parlamenta iz Belgije Izabel Diran, koja ističe da nije protiv lobiranja, ali da je protiv “skrivenog lobiranja”.

“Trebalo bi da znamo ko radi za koga i koliko je za to plaćen”, dodala je ona.

Prema usvojenim zakonskim rešenjima, lobisti mogu dobrovoljno, ako žele, da se registruju i od 2011. godine je to učinilo blizu šest hiljada kompanija i firmi, dok se za oko četvrtinu od tog broja smatra da postoje a da to nisu učinile.

Poslanici Partije Zelenih su pokušali da registraciju uvedu kao obaveznu, ali u tome nisu uspeli.

“Lobiranje je kao prostitucija, uvek će postojati, i ako pokušate da zabranite to, samo će se prebaciti na crno tržište”, zaključuju Zeleni.

visoko obrazovanje po ugledu na najprestižnije svetske obrazovne ustanove, po povoljnim uslovima.
školarina na 10 mesečnih rata!

Zakaži besplatne konsultacije sa našim stručnim kadrom