Izvor: Advance
Službenici Pentagona su u više navrata Iran prozivali kao glavnog krivca za hakerske upade u informatičke sisteme američke ratne mornarice koji su zabeleženi tokom prošlog meseca, a Wall Street Journal 27. septembra objavljuje kratki članak na tu temu. Samo dan posle, u subotu 28. septembra, načelnik Uprave za informatičko ratovanje iranske vojske, Mojtaba Ahmadi, pronađen je mrtav u šumovitom području u blizini grada Karaj severozapadno Teherana, prenosi The Telegraph.
Navodni napadi iranskih hakera događaju se gotovo istovremeno s mogućim usaglašavanjem stavova između iranskog predsednika Hassana Rohania i američkog predsednika Baracka Obame oko iranskog nuklearnog programa, a čemu smo svedočili proteklih nekoliko nedelja tokom održavanja 68. Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. Prvi put nakon 1979. se dogodio direktan, iako telefonski, kontakt između predsednika Sjedinjenih Država i Irana i nema sumnje kako je to vest koju su mnogi primili s ogorčenjem.
Službenici Pentagona tvrde kako informatički rat između Irana i Sjedinjenih Država poprima sve veće dimenzije, ali negiraju da su iranski hakeri uspeli doći do poverljivih vojnih informacija, budući da Pentagon ima svoju zasebnu internu mrežu.
Američki vojni eksperti priznaju kako je Iran usavršio svoju tehnologiju i da u tom smislu i dalje napreduje. RT prenosi kako su, odmah nakon što je Wall Strret Journal u javnost izašao s informacijom o ‘iranskim hakerskim upadima’, američki ministar obrane Chuck Hagel i prvi čovek Združenog stožera američke vojske, general Martin Dempsey, saopštili ‘kako Pentagon nakon ovih infiltracija jača zaštitu svojih informatičkih sistema’, a iranski zvaničnici optužbe nisu hteli komentarisati.
Osim toga, Pentagon optužuje Iran ‘kako su mete napada njihovih hakera pre bile banke i multinacionalne energetske kompanije, a sada su se na udaru našli vojni računarski sistemi’.
Ovo nije prvi put da Washington optužuje Islamsku Republiku za cyber-agresiju. U maju 2013. je američka štampa iranske hakere optužila ‘za stalne upade u informatičke sisteme gasnih i naftnih američkih kompanija, te energetskih postrojenja’, međutim nisu priložili dokaze o šteti. S druge strane je svima poznato kako je izraelsko-američki hakerski upad u infrastrukturu iranskog nuklearnog programa 2007. godine prouzrokovao višemesečni zastoj i nekoliko milijardi dolara štete, no predsednik Rohani u javnost nije hteo izlaziti s optužbama za nešto što se dogodilo pre nekoliko godina.
Istoga dana, dakle WSJ izlazi u javnost s optužbama Pentagona, toga dana telefonski razgovaraju Hassan Rohani i Barack Obama, a dan posle, 28. septembra, prvi čovek iranskih oružanih snaga za cyber-ratovanje, Mojtaba Ahmadi, pronađen je mrtav s dva metka u srcu u blizini grada Karaj, severozapadno Teherana.
Niko nema dokaze da je ubistvo Ahmadia u direktnoj vezi s Pentagonovim optužbama ili pokušaj miniranja procesa smirivanja napetosti (koristiti termin ‘pomirenja’ bi bilo preterano op.a.) između Teherana i Washingtona, ali je isto tako istina da je u Iranu od 2007. ubijeno petoro iranskih nuklearnih naučnika i prvi čovek programa za proizvodnju balističkih projektila. Vlada u Teheranu je tada za ove atentate otvoreno optužila izraelsku obaveštajnu agenciju Mossad.
Mojtaba Ahmadi je poslednji put viđen kada je u subotu krenuo na posao i kasnije je pronađen likvidiran s dva metka u srcu, a vest je prenela internet stranica ‘Alborz’ bliska Iranskoj Revolucionarnoj Gardi.
‘Mogao sam videti dve rane od metka na njegovom telu, a rane ukazuju da je Mojtaba Ahmadi ubijen iz neposredne blizine vatrenim oružjem’, izjavio je očevidac koji je pronašao likvidiranog Ahmadija.
Načelnik lokalne policije je izjavio ‘kako su dve za sada nepoznate osobe na motoru odgovorne atentat’.
Facebook stranica grupe službenika Zapovedništva za cyber-ratovanje iranske vojske potvrđuje kako je Ahmadi bio jedan od njihovih zapovednika i na njoj se mogu naći poruke izražavanja saučešće, a korisnici internet stranice Albroz upozoravaju ‘kako bi otvaranje knjige žalosti moglo štetiti iranskoj nacionalnoj bezbednosti’.
‘Prestanite davati informacija o njemu u protivnom će kontrarevolucionari iskoristiti njegovo ubistvo. To nije posao službenika koji rade u ovako važnom bezbednosnom sektoru’, rekao je jedan od korisnika Albroza.
Istragu o ubistvu će voditi sektor Iranske Revolucionarne Garde – ‘Imam Hassan Mojtaba’ i već sad upozoravaju da se izbegava bilo kakvo špekulisanje ‘jer je još prerano govoriti o imenima ubica koji su odgovorni za smrt Mojtaba Ahmadia’.
Vladini službenici još uvek procenjuju informacije, ali prethodna ubistva su ozbiljno upozorenje iranskim snagama sigurnosti i stoga su pooštrene sve sigurnosne mere oko vodećih zapovednika i nuklearnih naučnika.
Poslednja žrtva atentata je bio poznati hemičar koji je radio u fabrici za obogaćivanje urana u Natanzu, Mostafa Ahmadi Roshan, koji je ubijen kada je eksplozivna naprava eksplodirala u njegovom automobilu u januaru prošle godine.
Ulje na vatru celom ovom slučaju doliva USA Today koji navodi kako je James Lewis iz Centra za strateške i međunarodne studije za Bloomberg izjavio:
‘Jedina stvar koja nas može poštedeti velikog napada Iranske Revolucionarne Garde je njihova dobra volja’.
Plašiti ljude ‘osvetom strašne IRG’ se ne može protumačiti nikako drugačije nego kao širenje panike i straha. U nastavku teksta se nije zaobišla ni veza između Revolucionarne garde i snaga Bashara Al-Assada ‘kojima IRG daje svesrdnu podršku’, kao ni veza između iranskih hakera i Sirijske elektroničke vojske (Syrian Electronic Army) koja je krajem avgusta napala stranice New York Timesa, a u aprilu na Twitter profilu Associated Pressa objavila vest o eksploziji u Beloj kući, čime je uzrokovala pad akcija na američkim berzama.
Istina je da je Sirijska elektronička vojska izvršila te upade, ali sada to povezivati s IRG i likvidacijom Ahmadia je trpanje u isti koš Zapovedništva za cyber-ratovanje iranske vojske, Sirije, Bashara Al-Assada, Sirijske e-vojske i koga sve ne, a koje, prema Jamesu Lewisu, predvodi Iranske revolucionarna Garda od čije dobre volje zavisi hoće li doći do velikog napada ili ne’.
Jedina nepobitna istina je da se likvidacija eksperta za zaštitu iranskog, ali i upade u tuđe informatičke sisteme, podudara s diplomatskim naporima novoizbranog predsednika Hassana Rohania koji je izrazio nadu ‘kako sukob sa Sjedinjenim Državama i zapadnim silama oko iranskog nuklearnog programa može biti rešen za nekoliko meseci’.
Međutim, ukoliko su za likvidaciju Mojtaba Ahmadia odgovorni Izraelci (a dosada su uvek bili) ili neka druga vlada koja je naredila ubijstvo, mnogi su mišljenja kako će se ubistva zaređati i kako se sledeća bitka u cyber-ratu neće voditi megabajtima ili gigabajtima nego pravim mecima, a to će, bez ikakve sumnje, loše uticati na pregovore Teherana i Grupe 5+1 (Rusija, Kina, SAD, Francuska, Velika Britanija i Nemačka) s kojom Rohani za nekoliko meseci pokušava naći zajednički jezik i nastaviti s nuklearnim programom u civilne svrhe.