Vesti

Da li je u Americi moguć građanski rat?

Izvor: Fakti

Krajem 2012. „Njujork tajms“ je objavio senzacionalan i obiman materijal koji poziva Amerikance da se pripreme za… socijalni kolaps.

Uticajni njujorški list učinio je to u tekstu pod naslovom „Kako za vreme socijalnog kolapsa preživeti na periferiji“. Povod je bilo to što je Barak Obama navodno već preduzeo niz mera za suprotstavljanje „zamašnom građanskom ratu“ i „predstojećoj manifestaciji totalitarizma“.

U tome mu pomaže superresor Department of Homeland Security (DHS), koji je nastao posle 11. septembra 2001, i ima više od 160.000 zaposlenih, budžet od desetine milijardi dolara i koji objedinjuje veze upravljanja CIA, FBI, poreske policije i mnogih drugih federalnih agencija.

DHS ima gotovo neograničenu vlast, može da deluje i izvan granica SAD – da hapsi, da fizički likvidira, ima čitav korpus izveštača i potpuno odrešene ruke za nadgledanje i za borbu unutar zemlje sa onima koje vlasti SAD proglašavaju za „neprijatelje naroda“ – teroriste.

Američki istraživači James Rickards, Doug Hagmann, Gerald Celente i drugi izneli su informacije iz kojih se može zaključiti da za slične teroriste uskoro mogu proglasiti i mnoge njihove sugrađane.

Konsultant krupnih finansijskih struktura a takođe i direktorata Nacionalne obaveštajne službe SAD (advisor to the U.S. Office of the Director of National Intelligence) J. Rickards, u svojoj knjizi „Ratovi valuta: stvaranje globalne krize“, pozivajući se na izveštaje Pentagona, tvrdi da je to za nacionalnu bezbednost već realan problem.

Osnivač i generalni direktor Socio-Economic Research Institute of America (sada The Trends Research Institute) G. Celente, koji je svojevremeno postao poznat po prognozama raspada SSSR i krize tržišta akcija 1987, sada predviđa u najskorijoj budućnosti početak „sveobuhvatnog građanskog rata“ u SAD.

Slične izjave mogle bi se uzeti kao kuriozitet: navodno, administracija SAD i DHS odavno pripremaju mere – još od donošenja „Patriotskog akta“ (Patriot Act) i uvođenja Informatičkog sistema za sprečavanje terorizma (Terrorism Information and Prevention System – TIPS), koje ograničavaju građanska prava Amerikanaca, omogućavaju hapšenje stranaca bez navođenja razloga, sudski nadzor itd.

UNUTRAŠNJE RATNO ZAKONODAVSTVO

Ipak, pažnju privlači nekoliko značajnih događaja, koji su se posle pojavljivanja takvih prognoza desili u SAD u 2012-2013. godini.

Prvo, tokom 2011-2012. predsednik Obama je odobrio dva zakona – National Defense Resources Preparedness (NDRP – Zakon o pripremanju nacionalnih resursa za odbranu) i National Defense Authorization Act (NDAA – Zakon o ovlašćenjima za ciljeve odbrane), koji pravo na saslušavanja i predmete o unutrašnjim istragama u odnosu na lica osumnjičena za terorizam prenose u vojnu nadležnost i omogućavaju neograničeni pritvor za bilo koga (na osnovu prilično jednostavne tvrdnje vlasti da se radi o teroristi).

Usvojeni zakoni u slučaju „vanredne situacije“ pružaju mogućnost predsedniku i DHS da kontrolišu „osnovne nacionalne funkcije” zatvarajući američke građane u Gulag Federalne agencije za upravljanje u vanrednim situacijama (Federal Emergency Management Agency, FEMA), koja je potčinjena DHS i ima čitavu mrežu koncentracionih logora raspoređenih po čitavoj teritoriji SAD. U poslednje vreme njihov broj je počeo brzo da se povećava (stari se ubrzano remontuju) i prelaze ukupnu cifru od 800 objekata. Na njihovoj teritoriji pripremljeno je više od 500.000 uredno naslaganih plastičnih mrtvačkih vreća.

Drugo, 16. marta 2012. na sajtu vlade SAD objavljena je vladina odluka (Executive Order) o „vojnom zakonu u vreme mira“ National Defense Resources Preparedness (Spremnost resursa za nacionalnu odbranu). Taj dokument, koji predsedniku daje ovlašćenja da oduzima praktično sve što se bude smatralo potrebnim za unutrašnju „nacionalnu bezbednost“, namenjen je upravo za vreme mira.

Šefu Pentagona i drugih ministarstva predsednik prenosi pravo da oduzimaju i raspoređuju namirnice, stoku, tehniku, sve vrste energije, vodene resurse, sve oblike civilnog prevoza, uključujući brodove i avione, kao i bilo koji materijal, uključujući i građevinski, svuda gde je moguće konfiskovanje. Predsednik dobija pravo da preuzme kontrolu nad čitavim civilnim transportom i državnim izvorima energije, uključujući naftu i gas.

Treće, uoči ponovnog izbora Baraka Obame 31. oktobra – 1. novembra, u San-Dijegu (Kalifornija) u okviru samita o borbi protiv terorizma izvedene su veoma karakteristične vojne vežbe.

U rejon Paradise Point Resort upalo je mnoštvo živih mrtvaca, tj. Amerikanaca, koji su se pretvorili u zombije i pokušavali da na svom putu unište sve. Njihov dvodnevni napad odbijalo je više od hiljadu specijalaca, vojnika i policajaca pod rukovodstvom vladinih i lokalnih činovnika. Da bi vežbe učinili maksimalno realnim, imitiran je „federalni incident“.

Scenario vežbi uradili su CIA, vojska i korporacija za bezbednost HALO zajedno sa Centrom za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), čije je rukovodstvo još 2011. saopštilo sugrađanima da treba da budu spremni za takav upad (po rečima predsednika HALO Corporation Brad Barker, kada „zombi-apokalipsa“ počne „imaće razmere federalnog incidenta“).

Četvrto, neki američki televizijski kanali, naprimer, Fox News, već nazivaju „domestic terrorists“ („unutrašnjim teroristima“) američke građane koji protestuju protiv ekonomske politike vlasti. A sa svoje strane ti građani jačaju brojne paravojne formacije kao što su strukture „patriotske policije“ i pokreti dobrovoljne odbrane, koji već imaju okršaje sa vlastima (Teksas) i „heroje“ tipa veterana prvog rata u Iraku, Timothy McVeigh, koji je 1995. godine digao u vazduh federalnu zgradu u Oklahoma Sitiju, kada je poginulo 160 ljudi.

Peto, nedavno je DHS dao upit za kupovinu 450 miliona komada takozvanih ekspanzivnih metaka (koriste ih organi policije zbog smanjenog rizika od rikošeta i velike zaustavne moći prilikom gađanja u žive nezaštićene ciljeve) i realizovao kupovinu na veliko razne vojne opreme, uključujući više od 1,6 miliona metaka za snajperske puške, koji mogu da probiju zid, kao i negorivih i neprobojnih kabina i drugih specijalnih sredstava korisnih za unutrašnje konflikte.

RAST PRODAJE ORUŽJA Zanimljivo je da je u SAD od početka krize prodaja vatrenog oružja stanovništvu u SAD porasla za 40 odsto. Novi nagli skok ovog indeksa desio se posle ponovnog izbora Baraka Obame.

Prednovogodišnje publikacije u američkom segmentu Interneta i blogovima bile su ispunjene porukama kao što su: „Najveća prodavnica oružja za prodaju na malo… beleži 1.000 odsto povećanje prodaje oružja“, „ljudi čekaju po nekoliko sati samo da bi kupili pušku“; „proverite da li ima municije u internet-prodavnicama kao što su www.AmmoToGo.com i www.LuckyGunner.com – skoro sve je rasprodato“, „tako je u čitavoj zemlji, svaka prodavnica oružja u Americi prodala faktički sve“…

Prema izvoru „Chicago Tribune“, samo kompanija Brownells Inc, koja se smatra za jednog od najvećih isporučilaca oružja i prateće opreme u svetu, za samo tri dana januara prodala je u SAD okvira za AR-15 isto onoliko koliko obično prodaje za 3,5 godine. U saopštenju objavljenom u ime predsednika kompanije Pete Brownell tvrdi se da je posle masovnog ubistva nekoliko desetina učenika u državi Konektikat potražnja za municijom u SAD dostigla „razmere bez presedana”.

U čitavoj Americi je za 10 dana kupljeno više od deset miliona komada oružja i više od milijardu ratne opreme. Prema sistemu za proveru tekućih podataka FBI (NICS), u januaru je bio najintenzivniji period kupovine vatrenog oružja u istoriji Amerike (prema informaciji FBI, indeks bi mogao biti još skoro deset puta veći da nije bilo (NICS), koja proverava krivični dosije i pravne prepreke za nabavku oružja).

Prema podacima za početak februara 2013, jedna jedinica oružja u SAD prodaje se svakih 1,5 sekunde…

Veoma je indikativan i predlog zakona o vojnim rashodima za 2013. godinu, koji je krajem decembra odobrio Kongres SAD. Predstavnički dom je odobrio troškove od 1,7 milijardi više nego što je administracija SAD tražila. Pri tom se Pentagon čak požalio da su članovi Kongresa uključili u projekat vojnog budžeta niz stavki koje finansiraju kupovinu naoružanja „za unutrašnju primenu“, a koje Ministarstvu odbrane nije potrebno.

Taj isti normativno-pravni akt predviđa ubrzano povlačenje trupa SAD iz Avganistana, koje, prema planu, treba da se završi do kraja 2014. godine. Neki američki komentatori smatraju da se planira da se ti vojnici iskoriste za suzbijanje mogućih nereda unutar SAD.

Kako god bilo, ali pojavljivanje mnoštva veterana ratnih dejstava izopačene psihe ne doprinosi normalizaciji društvenih odnosa. Tim pre što je DHS još u proleće 2009. poslao svim policijskim jedinicama SAD cirkularno pismo sa informacijom o povećanoj aktivnosti desničarskih ekstremista, ističući da razvoju takve negativne tendencije doprinosi ekonomska recesija, izbor tamnoputog predsednika, kao i povratak veterana iz Iraka i drugih „vrućih tačaka“.

visoko obrazovanje po ugledu na najprestižnije svetske obrazovne ustanove, po povoljnim uslovima.
školarina na 10 mesečnih rata!

Zakaži besplatne konsultacije sa našim stručnim kadrom