Izvor: Standard
Amerikanci se spremaju da Kinu – svog ekonomskog rivala broj jedan – do 2017. godine potpuno okruže najmodernijim nevidljivim (stealth) ratnim avionima na svetu.
Prema nedavnim izveštajima iz vrha Pentagona, Ujka Sam će u narednih pet godina ceo prostor oko Kine načičkati avionima F-22 i B-2 koji pripadaju američkoj ratnoj avijaciji i F-35 koji su na raspolaganju ratnoj floti SAD.
Postojanje ovog plana otkrio je novinar Dejvid Ajk koji je razgovarao sa nekoliko zvaničnika iz Biroa za odbranu.
U junu 2012. Pentagon je otkrio plan restrukturiranja vojske SAD-a koji podrazumeva da 60 odsto njenih ratnih brodova do 2020-te godine bude skoncentrisano oko Azije i u Pacifiku.
Tada je Ministar odbrane Leon Paneta tvrdio da cilj odluke nije da se plaši Kina nego da se radi o „razumnom odgovoru“ kako bi vojni resursi SAD-a bili tamo gde mogu biti najpotrebniji.
„Neki smatraju da je povećana prisutnost SAD-a u Aziji i na Pacifiku izazov Kini. U potpunosti to odbijam,“ rekao je tada Paneta.
Govoreći o bombarderima B-2 prošlog meseca, komandant američke ratne avijacije Stefen Vilson je rekao za Air Force Magazine da će se grupe aviona „razmeštati prema lokacijama delovanja širom sveta u malom broju, na po nekoliko nedelja“, a da će te operacije „početi skorim rasporedom na Pacifiku“, već 2013. godine.
Paneta je prošle nedelje u Nacionalnom pres klubu u Vašingtonu najavio „novo raspoređivanje aviona F-22 u Japanu“ i potvrdio da Pentagon „stvara osnovu“ da se i avioni F-35 nađu u Japanu do 2017-te godine.
„Moramo održati globalno vođstvo i prisutnost, praveći inovativna partnerstva i partnerske kapacitete širom sveta i koristeći ova inovativna razmeštanja s rotacijama kao način da se izvode vežbe i obuka s drugim državama, razvijajući njihove sposobnosti da bi mogli ojačati sopstvenu bezbednost“, rekao je Paneta.
Ajk sa svoje strane tvrdi: „Kad se 2017. izvrši novi razmeštaj, avioni F-22 i B-2 i mornarički F-35 – biće na „udarnom dometu“ od američkog najvećeg ekonomskog rivala.“
„Peking sada testira dva tipa sopstvenih lovaca koji mogu izbeći radare. Počelo je otkucavanje do momenta obračuna u kojem će važnu ulogu igrati nevidljivi ratni avioni iznad Zapadnog Pacifika“, rekao je.
Inače, američki senator Džo Liberman obacio je „glasine o američko-kineskom sukobu“, naglasivši:„Kina i SAD su toliko povezane ekonomski da drugi hladni rat nije ni u čijem interesu pa će na kraju zdrav razum pobediti.
Obamina administracija planira da do 2020. oko Azije i u Pacifiku skoncentriše više od polovine ratne mornarice SAD.
Paneta je ipak pokušao da umiri Peking: „Povećano delovanje SAD-a u regionu biće od koristi i za Kinu jer to unaprijeđuje našu zajedničku bezbednost i prosperitet u budućnosti“.