Izvor: Advance
Naredba američkog predsednika Baracka Obame da se američki nosači aviona povuku iz sirijskih teritorijalnih voda razljutila je vlasti u Ankari. Turska vlada se nadala jačem američkom vojnom prisustvu u regiji.
Američki nosači aviona USS Eisenhower i USS Iwo Jima, te 2500 pripadnika specijalnih jedinica su bili stacionirani na sirijskoj obali u slučaju pokretanja vojne kampanje protiv Sirije. Obama je, radi smanjivanja napetosti u regiji, doneo odluku o njihovom povlačenju.
Nosač aviona Eisenhower je već ranije bio prisutan u sirijskim vodama, a početkom decembra mu se pridružio i drugi, Iwo Jima. Brodovi i ljudstvo su bili u stanju najveće pripravnosti, čekajući naredbu za vojnu intervenciju ukoliko “sirijski predsednik Bashar al-Assad bude koristio hemijsko naoružanje protiv opozicije i civila”. Iako je nasilje poslednjih dana eskaliralo, odlučeno je da se nosači aviona upute u svoje matične luke u SAD-u.
SAD, po pravilu, uvek ima dva nosača aviona u Persijskom zalivu. Ovaj mesec je prisutan samo jedan, USS John C. Stennis, koji nije u blizini Sirije.
Izraelski internetski portal DEBKA-file prenosi reči višeg turskog zvaničnika koji kaže “kako je povlačenje nosača aviona teško razumljivo i neprihvatljivo za Ankaru”. Turska je postala jedan od glavnih protivnika vlade Bashara al-Assada na međunarodnoj sceni zbog “straha kako bi sirijska vojska mogla koristiti hemijsko oružje protiv nje”. Sirija, kako smo već pisali, nikada nije zvanično priznala da poseduje takvu vrstu naoružanja, “ali i kad bi ga imala ne bi ga koristila, osim u slučaju spoljne agresije”.
Nijedna zemlja u regiji, uključujući Tursku, Jordan, Katar, Saudijsku Arabiju i Izrael, nije službeno kritikovala odluku predsednika SAD-a. Međutim, svi su zabrinuti zbog tog njegovog iznenadnog poteza.
Kako javlja izraelski portal, SAD su pokušali smiriti vlasti u Ankari slanjem minitra obrane, Leona Panette. On je potpisao naredbu o raspoređivanju raketnog odbrambenog sistema Patriot Air na tursko-sirijskoj granicu, te prilikom posete obišao i američko-tursku bazu u kojoj su smešteni turski i američki borbeni avioni.
Tuske vlasti se osećaju “napuštenima” od strane SAD-a, obzirom da su sukobi u Siriji eskalirali, a odnosi Turske sa Iranom i Sirijom su na najnižem nivou. Napetosti između Ankare i Teherana su porasle upravo nakon posete Leona Panette Turskoj i odluke o raspoređivanju protivraketnog sistema Patriot. Iranski predsednik Mahmoud Ahmadinejad je iz tog razloga otkazao posetu Turskoj, kazavši kako “taj čin može dovesti do trećeg svetskog rata”.
Istovremeno s povlačenjem američkih ratnih brodova, ka sirijskim vodama se uputila ruska ratna mornarica. Ministarstvo obrane Ruske Federacije je saopštilo kako je ruska flota napustila luku Baltiysk, u Baltičkom moru, te kako plovi za Mediteran. Prema Siriji su se uputili vojni brodovi ruske Baltičke flote koju čine fregata Yaroslavl Mudry, amfibijski jurišni brodovi Kaliningrad i Alexander Shabalin, i još dva ratna broda. U službenom saopštenju stoji kako su se uputili na Mediteran “radi taktičkih vojnih vežbi i kao zamena već postojećim ruskim pomorskim snagama”.
Ruska agencija Interfax je, citirajući vojne izvore, prošle nedelje saopštila kako bi zadatak ruske flote bio da evakuiše ruske državljane iz Sirije, ukoliko bi se situacija pogoršala.
Ovaj potez američkog predsednika je dokaz kako se stvari u Siriji menjanju iz časa u čas.
izvor(i):
https://rt.com/usa/news/us-aircraft-stationed-turkey-236/
http://www.presstv.ir/detail/2012/12/18/278723/russia-warships-sail-to-mediterranean-sea/
http://www.debka.com/article/22618/US-pulls-war-fleet-from-Syrian-water-Ahmadinejad-cancels-Turkey-visit