Vesti

Prva stalna američka vojna baza na tlu Poljske

Izvor: Advance

Sjedinjene Američke Države u petak su otvorile svoju prvu stalnu vojnu bazu na poljskom tlu. Američki predsednik Barack Obama i njegov poljski kolega Bronislaw Komorowski dogovorili su otvaranje baze Lask u blizini Lodza u decembru 2010. Baza će zasad udomiti deset američkih pilota, dvestotinjak pratećih specijalista, višenamenske avione F-16 i transportne avione tipa C-130 Hercules.

Poljski ministar obrane, Tomasz Siemoniak, na svečanosti otvaranja pred američkom delegacijom izjavio je: “Ovo je vrlo važan i simboličan trenutak za naše odnose”. S druge strane Amerikanci su pohvalili Poljsku kao NATO članicu koja se istakla u Iraku i Avganistanu.

Američki predstavnik Derek Chollet, nazvao je bazu novim tipom američke prisutnosti u Poljskoj, i pohvalio američko-poljske odnose istakavši njihovu duboku istorijsku pozadinu. Uz to, Chollet je dodao: “Ponosan sam što je pravac naše odbrambene saradnje usmeren ka budućnosti, na osiguranje spremnosti za buduće pretnje i izazove s kojima će se naše zemlje suočiti.” Chollet u svom govoru nije naznačio koje su to zajedničke pretnje i izazovi.

Treba napomenuti da je 2010. godine poljski gradić Morag udomio američki garnizon od stotinjak američkih vojnika sa nekoliko Patriot sistema za protivvazdušnu odbranu.

Morag je samo 60 kilometara udaljen od ruske enklave Kalinjingrad, a pošto se Patriot sistem ne može koristiti u ofenzivne svrhe, ruska strana nije imala odgovarajućih argumenata da optuži Poljsku i SAD, osim uobičajene kritike bespotrebne militarizacije. Rotacija Patriot sistema u Poljsku potpisana je na dve godine, a Poljska je izrazila želju da je Amerika snadbije tim sistemom.

Moguće snadbevanje Poljske Patriot sistemima ne predstavlja opasnost za Rusiju za razliku od postavljanja presretača balističkih raketa u Redzikovu 2018. godine u sklopu protivraketnog štita, koji je već negativno uticao na američko-ruske odnose.

Postavlja se pitanje zašto Rusija smatra premeštanje nekoliko F-16 u Poljsku neprijateljskim potezom? Otvoreno je pitanje, što će Sjedinjenim Američkim Državama stalna vojna baza u Poljskoj? Predstavlja li to utvrđivanje istočne granice NATO-a ili je to izgrađivanje za moguću buduću ekspanziju prema Istoku (Bjelorusija, Ukrajina), u slučaju da se tamo u budućnosti nađu neke pro-zapadne “slobodoljubive” snage?

Viktor Lebedev, glavni urednik nedeljnika Moskovska vojna revija, dao je svoje viđenje problema. Lebedev smatra da nema senzacije u tome što će američki vojni avioni biti stacionirani u Poljskoj. On navodi da je to neprijateljski potez prema Rusiji, jer su F-16 avioni sposobni nositi atomske bombe, koje su trenutno uskladištene u devet američkih skladišta u šest europskih država.

Prema podacima Stockholmskog instituta za mirovne probleme, Sjedinjene Američke Države u Evropi imaju na raspolaganju 150-200 takvih nuklearnih bojevih glava. Amerikanci su više puta izjavili da te atomske bombe smatraju taktičkim oružjem, no prema ruskom mišljenju radi se o bombama koje su raspoređene u Evropi u strateške svrhe.

Razlika između strateškog i taktičkog nivoa je u tome što su strateške nuklearne bombe usmerene protiv neprijateljskih nuklearnih kapaciteta, neprijateljske vojne komande i gusto naseljenih civilnih područja kao što su konurbacije i veliki gradovi. Taktičko nuklearno oružje je pak ograničene jačine i namenjeno je upotrebi na bojnom polju. Avionima F-16, koji su u Poljskoj odsad trajno stacionirani, dovoljno je 15-20 minuta leta do ruskog grada Smolenska i samo 25 minuta leta do Moskve.

Rusi dakle upozoravaju da postoji teoretska mogućnost da bi se avioni F-16 mogli nakrcati nuklearnim bojevim glavama, avionima koji su pritom stacionirani preblizu Moskve. To je kao da Rusi stacioniraju avione koji imaju mogućnost nošenja nuklearnih bojevih glava u Kanadi. Amerikanci ne daju uverljiva i logična objašnjenja izgradnje svoje vojne infrastrukture u Poljskoj.

Ostaje nam da zaključimo kako Amerika želi steći nekakvu prednost, primaknuti se što bliže Rusiji. Avioni F-16 bi gotovo sigurno bili oboreni od ruske protivvazdušne odbrane na zamišljenoj misiji prema Smolensku ili Moskvi, no Amerika bi – budući da sad ima stalnu vojnu bazu u Poljskoj – mogla u budućnosti dopremiti modernije tipove aviona i mnogo veći njihov broj.

To bi predstavljalo mnogo ozbiljniju i direktniju sigurnosnu pretnju. Možemo jedino postaviti pitanje izgrađuje li Amerika poziciju za tako nešto, zajedno sa protivraketnim štitom? Američka opravdanja i obećanja pod velikim su upitnikom, setimo se samo da su i Gorbačovu 1990. obećali da se “NATO neće pomaknuti niti centimetra prema istoku”.

Izvori:
– Jimm GARAMONE – U.S. Establishes Full-time Aviation Detachment in Poland (http://www.defense.gov/News/NewsArticle.aspx?ID=118489)
– Dagmara LESKOWICZ – US stations first permanent military unit in Poland (http://news.msn.com/world/us-stations-first-permanent-military-unit-in-poland-2)
– PRESS TV – (http://www.presstv.ir/usdetail/271487.html)
– Jorge BENITEZ – US Patriot Missiles Arrive in Poland (http://www.acus.org/natosource/us-patriot-missiles-arrive-poland)
– Rachel OSWALD – Polish Desire For Own Antimissile System Linked to Uncertainty Over U.S. Alliance (http://www.nti.org/gsn/article/polish-desire-own-antimissile-system-linked-uncertainty-over-us-alliance/
– Irina CHAYKO – Why do Americans need an air force base in Poland? (http://english.ruvr.ru/2012_10_17/Why-do-Americans-need-an-air-force-base-in-Poland/)
– RIA NOVOSTI – Gorbachev blasts NATO eastward expansion (http://en.rian.ru/russia/20090402/120879153.html)

visoko obrazovanje po ugledu na najprestižnije svetske obrazovne ustanove, po povoljnim uslovima.
školarina na 10 mesečnih rata!

Zakaži besplatne konsultacije sa našim stručnim kadrom