Izvor: Fakti
Daće Bog da ne grešim: izgleda da Rusija menja svoj vektor razvoja ili, preciznije, pokušava da ga napipa.
Rusija se danas nastupima Putina okreće od Zapada i vraća svom prirodnom istorijskom putu.
Putinove izjave o Evroazijskoj uniji, održavanje samita ATES (Azijsko-Tiho-okeanska ekonomska saradnja), pokušaj da se ojača odbrambena sposobnost zemlje, pojavljivanje samostalne pozicije u odnosu na sirijsko pitanje – kada je Rusija zajedno sa Kinom u Savetu bezbednosti OUN-a tri puta stavljala veto na zapadni predlog rezolucije – sve to mora da raduje.
Danas Rusija počinje da okuplja svoje saveznike. Bar ja to tako vidim.
Rusija pokušava da igra samostalnu ulogu u svetskoj situaciji.
Evroazijska matrica Rusije jasno se pokazuje. Ali, ako Rusija zaista hoće da igra nezavisnu igru i da ima sopstveni geopolitički projekat, onda treba da, gradeći bliskije i konstruktivnije odnose sa zemljama Istoka i da obrati pažnju i na naše bratske slovenske narode, na narode na Balkanu.
Tu se primećuje izvesno otopljenje. Posle pobede na predsedničkim izborima u Srbiji, Nikolić je doleteo u Rusiju. Njegov susret sa Putinom, dogovori, nastojanja da se razvijaju ekonomski odnosi moraju se ticati i razvoja političkih odnosa. To se sada manifestuje u spoljnoj politici Rusije.
Rusija je označila svoja uporišta: postsovjetski prostor, Indija, Bliski Istok (zato i branimo Siriju), i, naravno, Balkan. To su uporišta čije zemlje mogu postati geopolitički saveznici Rusije.
Srbija se danas nalazi u teškoj situaciji, uostalom kao i Crna Gora i druge balkanske zemlje.
U odnosu na Srbiju deluje određeni embargo. Nju nastoje da odvuku u Evropsku uniju i NATO… Danas Srbi, naravno, to ne žele. Gledaju susednu Crnu Goru, čija sva preduzeća, zapravo, sve privredne strukture postepeno prelaze u ruke stranih vlasnika. Ostaje nada samo u turizam i kredite koje će Zapad davati – i kao omču na vrat stavljati ih na Crnu Goru. Zato Srbi to ne žele.
Oni shvataju da samo u tesnoj saradnji sa Rusijom mogu očuvati izvesni nivo nezavisnosti i identiteta.
Danas je Rusija u deficitu sa saveznicima. U ogromnom deficitu! Praktično ih nema. I zato putem izgradnje takvih odnosa treba da oblikujemo naš geopolitički prostor, da nalazimo partnere, i najvažnije, da stičemo saveznike.
Da li ćemo u tome uspeti?
Vidimo da Rusija danas prestaje da se pokorava Zapadu. Da, u Rusiji postoji peta kolona Zapada i ona će to ometati. Ona će pronalaziti nekakve izgovore i prepreke za zbližavanje Srbije i Rusije.
Dakle, pitanje se odnosi na volju predsedničkog tima. Vidimo da postoji jak pritisak na Putinovu promenu vektora politike, kao i otpor prema udaljavanju od Zapada na Istok.
Ako Rusija dodeli kredit Srbiji, razvija ekonomske, tim pre i političke odnose sa Beogradom, onda će, naravno, uslediti protivljenje i zapomaganje od strane Zapada. Isto takvo protivljenje postojaće i u Rusiji.
Autor je predsednik moskovske Akademije geopolitičkih problema