Izvor: Advance
I dok su hrvatski mediji, još pre nekoliko meseci izveštavali: kako su “izgledi da Hrvatska dobije tranzitni pravac ‘Južni tok’ 50:50”, bilo je jasno da to nije moguće već u martu ove godine. Tada, prilikom posete zemljama u regiji predsednik Ruske Federacije i direktor Gazproma zaobišli su Zagreb, posetivši Sloveniju i Srbiju.
Ruska državna kompanija Gazprom, potpisivanjem ugovora s Mađarskom pre par dana, potvrdila je kako će “Južni tok” (plinovod kojim bi ruski plin išao od Crnog Mora do Austrije i Italije) zaobići Hrvatsku. To je, prilikom potpisivanja ugovora potvrdio potpredsednik Gazproma Aleksandar Medvedev.
Prošle nedelje je takav ugovor potpisan i sa Srbijom. Gasovod bi se trebao početi graditi u decembru, a biti završen 2015. Gradnja će koštati oko 15 milijardi €. Trasa gasovoda bi išla, kako stoji i na službenim stranicama Gazproma, od Crnog Mora, preko Bugarske i Srbije u Mađarsku. Potom bi jedan krak vodio ka Austriji, a drugi ka severnoj Italiji.
Gubitak dela tranzitnog pravca posledica je katastrofalne politike vlade Ive Sanadera i J.Kosor. Oni su zanemarivali Rusiju kao strateškog partnera u privredi za vreme dva mandata vladavine HDZ-a i koalicionih partnera. Iz bojazni da bi Rusija preko energetskog povezivanja mogla imati politički uticaj na Hrvatsku, nikada nisu zauzeli jasan stav o ovom važnom projektu.
Gazprom je, u svojim elaboratima (od 2008.-2010.), vidio Hrvatsku kao jednog od najvažnijih partnera za realizaciju ovog projekta. Obzirom da se Zagreb nikako nije mogao odlučiti, prihvatili su alternativnu (iako skuplju) opciju.
Krajnje je neprimereno čuđenje predsednika Josipovića i vlade, i sad, “post mortem”, tražiti uzroke i pokušati privoleti Moskvu da se pojača saradnja u energetskom sektoru. Iako se krivica može pripisati dvema vladama HDZ-a, koaliciona vlada Zorana Milanovića je imala malo vremena da pokuša popraviti štetu. Očigledno da odlazak potpredsednika vlade Radimira Čačića u Moskvu nije urodio plodom, jer više nije raspolagao nikakvim argumentima da se ponovo otvore pregovori s Gazpromom.
Aktuelna vlast slično se ponaša kada su u pitanju i drugi veliki projekti. Na svojim nalazištima nafte u Siriji, INA je prekinula sve aktivnosti, jer je ministarka spoljnih poslova Vesna Pusić (prilikom poseta Washingtonu) pristala na “molbu” državne sekretarke Hillary Clinton, da Hrvatska uvede sankcije Siriji kako se tim novcem ne bi “finansirao režim Bashara al-Assada”.