Vesti

Novi špijunski skandal na relaciji Amerika – Rusija

Izvor: Tanjug

Novi špijunski skandal izbio je između SAD i Rusije, pošto je u Hjustonu privedeno 11 preduzetnika osumnjičenih za nezakoniti izvoz vojnih tehnologija u Rusiju.

U Moskvi izražavaju zabrinutost što vlasti SAD nisu na odgovarajući način obavestile konzularna odeljenja Rusije o hapšenju njenih građana i tvrde da optužbe koje je američko tužilaštvo podiglo nemaju veze sa obaveštajnim radom.

“Koliko nam je poznato, optužbe koje su iznete tiču se nekolicine građana Ruske Federacije. Te optužbe, prema informacijama koje nam je prenela američka strana, imaju krivični karakter i ne tiču se bilo kakvog obaveštajnog rada”, rekao je novinarima zamenik šefa ruske diplomatije Sergej Rjapkov.

Protiv 11 preduzetnika iz Rusije optužnicu je podiglo tužilaštvo Bruklina u Njujorku, koje je nadležno za međunarodni aerodrom “Džon Kenedi”, preko koga je, prema podacima istražnih organa, firma “Ark elektroniks“ isporučivala robu u Rusiju.

Prema podacima FBI, ta firma je od 2002. godine isporučila u Rusiju mikroelektroniku i drugu robu visoke tehnologije vrednu oko 50 miliona dolara.

U dokumentima američkog Ministarstva pravosuđa, koje prenose ruski mediji, navodi se da je zabranjena mikroelektronika isporučivana obaveštajnim i vojnim ustanovama u Rusiji i precizira se da je 11 osumnjičenih isporučivalo robu ne samo u Rusiju, nego i kompanijama iz Teksasa i nekim drugim strukturama.

Oprema se može koristiti za vojne svrhe, konkretno za radarske sisteme i sisteme osmatranja, sisteme navođenja i za eksplozivne naprave.

Glavni osumnjičeni je 46-godišnji državljanin SAD Aleksandar Fišenko koji je, kako se navodi, osnovao kompaniju “Ark elektroniks” sa sedištem u Hjustonu, u državi Teksas, i preko nje navodno vršio nezakonite isporuke visokotehnoloških mikrosistema koji se mogu koristiti u različitim sistemima naoružanja.

Američke vlasti ističu da je optužnica podignuta u kontekstu kampanje za modernizaciju ruske vojske i da je firma “Ark elektroniks” neposredno zavisila od finansiranja ruske vojske poslednjih nekoliko godina.

Prema sudskim dokumentima, Fišenko se rodio u Kazahstanu, završio Lenjingradski fizičko-tehnološki institut, 1994. godine se preselio u SAD, a 2003. dobio američko državljanstvo, ali je zadržao i rusko i često je putovao preko okeana.

Fišenka sumnjiče da je “delovao na teritoriji SAD kao neregistrovani agent ruske vlade, nezakonito kupujući visokotehnološku mikroelektroniku u ime ruske vlade“, i da je radio za ruske vlasti, o čemu svedoče podaci prisluškivanjem telefona, kao i njegova elektronska pošta.

Prema informacijama ABC njuza, krajem 2011. godine osumnjičeni su pokušali da zametnu trag, uništavajući dokumente i druge materijale koji su svedočili o njihovoj vezi sa ruskim vlastima.

Kako je saopštilo hjustonsko odeljenje FBI, optužnica je podignuta protiv izvršnog direktora moskovske firme “Aleks“ Sergeja Klinova i još dvoje građana Rusije. Navodi se, takođe, da je u crni spisak dodato 165 stranih državljana i kompanija koji su pomagali u nezakonitom izvozu robe.

visoko obrazovanje po ugledu na najprestižnije svetske obrazovne ustanove, po povoljnim uslovima.
školarina na 10 mesečnih rata!

Zakaži besplatne konsultacije sa našim stručnim kadrom