Izvor: Advance
Iranski parlament ozbiljno razmatra ratifikaciju predloga o zatvaranju Hormuškog moreuza za sve tankere koji prevoze naftu za države koje su Iranu uvele sankcije. List Tehran Times navodi kako je predlog do nedelje potpisalo već 100 poslanika (iranski parlament ima ukupno 290 zastupnika).
Odluka bi bila direktni odgovor na uvođenje EU embarga na uvoz iranske nafte koji je stupio na snagu 1. ovog meseca.
The New York Times prenosi kako je Iran juče poduzeo “odlučne korake” protiv zapadnih sankcija najavljujući remećenje prometa kroz Hormuz. U isto vreme upravo se održavaju vojne vežbe kao direktno upozorenje SAD-u i Izraelu.
Što se tiče predloga o zatvaranju Hormuza, još nije sigurno hoće li isti i proći u iranskom parlamentu. No, ukoliko iranski parlament odobri ovaj predlog, postavlja se pitanje da li Iran može zaista zatvoriti moreuz. Pri realizaciji takve ideje postoji jedan veliki problem – moreuzom aktivno patrolira američka peta flota.
Jasno je što bi zatvaranje jedne od najvažnijih naftnih tranzitnih tačaka na svetu značilo za globalno tržište energijom, toga su itekako svesni i u SAD-u i upravo zbog takve mogućnosti u Persijski Zaliv je doveden velik broj američkih ratnih brodova.
Zvaničnici Pentagona su potvrdili kako bi iranska vojska bila sposobna “nakratko” zatvoriti moreuz, no, Obamina administracija je već ranije zauzela stav da bi zatvaranje moreuza ujedno značilo i prelazak “crvene linije” nakon čega bi usledio direktan odgovor američke vojske.
Moreuz je jedna od najvažnijih naftnih tačaka na svetu, jedna petina svetske nafte prolazi upravo kroz ovaj prolaz. Američko ministarstvo energetike je potvrdilo kako je Hormuz “najvažnija naftna tačka sveta”.
Iranski ministar spoljnih poslova, Ali Akbar Salehi, rekao je kako se Iran zna nositi sa zapadnim ekonomskim sankcijama još od Islamske Revolucije 1979. “Mi smo pod sankcijama 33 godine i ove sankcije su samo dodatne sankcije na već postojeće i za nas to nije nikakav problem”, istakao je Salehi.
I pored najava i pretećih predloga u Parlamentu, za pretpostaviti je kako Iran ipak neće krenuti u zatvaranje Hormuza, čak i ako predlog prođe, bar ne za sada, pošto aktivno i poprilično uspešno pronalazi nove klijente među državama koje nisu u potpunoj kontroli američke sfere interesa. Zatvaranje Hormuza bi zasigurno dovelo do rata sa SAD-om čija bi mornarica promptno reagovala.
No, s druge strane takođe je jasno da zajednička američko-izraelska pretnja prema Iranu i dalje postoji. Ukoliko Iran oseti da je rat nemoguće zaobići moglo bi se desiti da se krene u drastičnu operaciju zatvaranja Hormuza.
Jedno je sigurno – svaki “nagli” pokret na prostoru Hormuza, bilo da se radi o blokadi, delimičnoj blokadi ili o vojnom sukobu, stvorio bi ogromnu paniku na međunarodnom tržištu.