Izvor: Advance
Ministri finansijska i guverneri centralnih banaka grupacije 7 najnaprednijih industrijskih zemalja (G-7) održali su juče vanrednu tele-konferenciju.
Glavna tema, i razlog održavanje vanredne konferencije, bila je aktualno stanje u eurozoni i globalne implikacije koje proizlaze iz istoga. Sastanak je sazvala američka riznica. Predsednik grupacije G7 nakon sastanka je izjavio za Financial Times kako su “predstavnici razmotrili aktualna kretanja u globalnoj ekonomiji i financijskim tržištima kao i progres prema stvaranju financijske i fiskalne unije u Europi”.
“Zaključeno je kako će se pratiti razvoj događanja pred summit G-20 koji će se održati u Los Cabosu (op.a. Meksiko) 18 i 19 lipnja”, saopštio je predsednik G-7.
Na sastanku je bilo govora o sve težoj situaciji u Španiji i predstojećim grčkim izborima koji će se održati 17. ovoga meseca.
Visoki EU predstavnik je rekao kako potencijalni izlazak grčke iz eurozone nije bio tema rasprave: “raspravljali smo o izazovima svetske ekonomije i potencijalnim rešenjima”. Portparol Evropske Komisije za ekonomiju, Amadeu Altafaj, navodi kako je ovo tek prvi u nizu sličnih sastanaka na kojima će se raspravljati o aktuelnoj ekonomskoj krizi.
Kanadski ministar financija, Jim Flaherty, istakao je: “Najveća briga je Evropa, naravno. Neke banke u Evropi loše stoje jer im treba dodatna dokapitalizacija, no, neke države eurozone još nisu napravile nužne korake da do toga dođe.”
I pored činjenice da na aktualnom G-7 sastanku nisu doneti nikakvi konkretni potezi, situacija u Španiji je sve teža. Danas se oglasio španski premijer i uputio hitan poziv Evropskoj uniji da što brže pronađu način kako dokapitalizovati španske banke, prenosi Reuters.
Aktualni sastanak G-7 komentarisao je za Reuters ekonomski analitičar Christopher Vecchio: “Nikakvi smisleni potezi ne dolaze s ovih sastanaka, a teret dugova se gomila širom sveta. Sumnjam da će bilo kakvo rešenje, koje ne uključuje što brže stvaranje fiskalne unije u Europi, zaustaviti proliferaciju krize”.