Nil Klark, istaknuti britanski novinar koji piše za „Gardian“, u ponedeljak se u razgovoru za „Russia Today“ (RT) osvrnuo na stanje u Siriji, ne skrivajući ogorčenje zbog poteza SAD i Velike Britanije u sirijskoj krizi.
Klark, čiji je politički blog 2007. godine proglašen za najbolji u Velikoj Britaniji, rekao je da zapadne sile, uz svoje arapske partnere kao što su Katar i Saudijska Arabija, žele po svaku cenu da dovedu do vojne intervencije u Siriji. Reperkusije bi mogle biti strašne, smatra Klark i ističe da bi rat na Bliskom Istoku lako mogao da preraste i u svetski rat. On kaže da bi Rusija i Kina morale daleko čvršće da zauzmu jasan stav i da poruče zapadnim silama – dosta je bilo! Otvoreno iznoseći svoja stajališta, Klark kaže da kako SAD, Britanija, Francuska, Saudijska Arabija i Katar nikad ni nisu želeli da uspe mirovni plan Kofija Anana, nego ga potkopavaju na sve moguće načine.
RT: Moskva poručuje da nekoliko zemalja nastoji iskoristi masakr u Huli za svoje interese da bi potkopali plan Kofija Annana. Šta mislite o toj izjavi?
NIL KLARK: Mislim da je to apsolutno tačno. Trenutna agenda sasvim je jasna svima. Poslednjih 15 meseci zapadne sile u saradnji sa arapskim državama Persijskog zaliva nastoje da sruše režim u Damasku. I to me podseća na događanja u Jugoslaviji 1999. godine, kada su zapadne sile iskoristile navodne masakre kao izgovor za vojnu intervenciju. Pre 12 meseci imali smo isto i u Libiji. Iz Libije su počele masovno da pristižu vesti o zločinima režima, na šta su SAD i Britanija odgovorile – sad moramo da intervenišemo – što se, naravno, i dogodilo. Ovo je sada déjà vu 1999. i 2011. godine.
I šta sad? Da li su istorijske lekcije naučene? Sirijska opozicija poziva na vojnu akciju i Vašington poručuje da je spreman. Kako će ti pozivi za intervencijom da se završe?
— Mislim da smo sada došli do odlučujuće tačke cele krize i smatram da je Rusija potpuno jasno poručila da neće podržati nikakvu vojnu intervenciju. Rusija je doslovno prevarena po pitanju Libije i neće dati da ponovno bude prevarena. Jedini način da zaista imamo mirno rešenje je da zapadne sile i države poput Katara i Saudijske Arabije poruče pobunjenicima – prestanite – i da im prestanu dostavljati oružje.
Nažalost, ulozi su sada već izuzetno visoki jer ono što se dogodi sa Sirijom biće od ogromnog globalnog značaja jer Zapad jednostavno želi da ovaj režim ode. Njihov cilj je da u Siriji zavlada prozapadni režim, koji će ujedno biti i proizraelski i antiiranski, kako bi mogli da se pripremite za napad na Iran.
Ulozi su neverovatno visoki. Nažalost, ne vidim kako bi Zapad mogao da odstupi. Mislim da ćemo videti sve agresivnije ponašanje Zapada i sve veću podršku za pobunjenike. Voleo bih da Rusija i Kina sada zaista istupe, zauzmu daleko čvršći stav i poruče – dosta je bilo!
Postoji politički proces u Siriji, prihvaćen je novi Ustav, imali su parlamentarne izbore, postoji demokratski put. Mislim da bi Rusija i Kina zajedno trebalo da poruče Zapadu – prestanite sa ovakvim ponašanjem!
Kažete da je situacija došla do odlučujuće tačke. Sirijska opozicija želi da misija UN prizna svoj neuspeh. Da li se to može dogoditi?
— Budimo iskreni, SAD, Britanija, Francuska, Saudijska Arabija i Katar ne žele da plan Kofija Annana uspe. Uspeh tog plana žele sirijska vlada, Rusija i Kina. Mislim da je ovog petka katarski premijer rekao da bi Kofi Anan trebalo da odrediti datum do kada će morati da se deklariše da li je plan uspeo ili nije. To nimalo ne pomaže. Mislim, zašto ovaj plan ne funkcioniše? Zato što se pobunjenici i dalje bore, i dalje koriste oružje, i dalje se teroristički napadi događaju u Siriji. I šta bi sirijska vlada trebalo da preduzme kao odgovor?
Što se tiče masakra u Huli, prošle nedelje je vredelo mišljenje da je to počinila sirijska vlast. Danas više i nije tako sigurno. Predsednik Asad je opovrgao bilo kakvu upletenost, nazvavši masakr „strašnim odvratnim zločinom“.
Sada je mnogo toga na samim stanovnicima koji podržavaju pobunjenike, sada je vreme je da ih odbace.
Nasilje se širi i izvan granica Sirije, na susedni Libanon. Koje su šire konsekvence ukoliko se stanje pogorša?
— Možda srljamo u veliki rat na Bliskom Istoku ukoliko zapad ne promeni svoju politiku. Zapad ovde igra veoma opasnu igru. Prie 15-16 meseci Sirija je bila zemlja mira. Bilo je mirnih protesta. Sada imamo demokratske reforme u Siriji. Zato jednostavno nema potrebe da se narod bavi nasiljem. Ono što Zapad radi je čist zločin. Ono što rade zapadne sile, Saudijska Arabija, Katar i Izrael, koji takođe poziva na smenu režima, je opasan zločin, koji može da dovede do svetskog rata.
Zašto je Savet UN za ljudska prava već proglasilo krivca za masakr u Huli uprkos činjenici da još uvek nisu poznati rezultati međunarodne istrage?
— Mislim da se radi o pritisku Zapada jer, ako se vratimo sedam dana unazad, od prve informacije o masakru u Huli, SAD i Britanija tvrde da je sirijska vlast odgovorna – pre bilo kakvih dokaza. Plašim se da je na Savet UN za ljudska prava izvršen ogroman pritisak, i to je veoma loše.