Izvor: Advance
Nakon što je u medijima eskalirala vest o masakru u sirijskom naselju Houla, britanska novinska agencija objavila je fotografiju na kojoj su prikazana mnoga tela prekrivena plahtama – no, uskoro se ispostavilo da ta fotografija nema veze sa Houlom, niti Sirijom – fotografija je snimljena 2003. u Iraku.
Fotograf koji je snimio spornu fotografiju, Marco di Lauro, navodi kako je “skoro pao sa stolice” kada je vidio da je BBC njegovu fotografiju iz Iraka predstavio kao žrtve masakra u Houli, prenosi RT.
Ispod fotografije objavljene na stranicama BBC-a je stajao tekst: “Fotografija od aktivista. Vjeruje se kako ova slika – koju nismo u mogućnosti nezavisno verifikovati – prikazuje tela ubijene djece u Houlu pred sahranu.”
U stvarnosti, fotografija je snimljena 27.3.2003. u Iraku. Na slici su se nalazili prekriveni kosturi nađeni u pustinji južno od Bagdada. Autor fotografije je Marco di Lauro, a fotografija je bila izložena na njegovoj web stranici. Lauro često sarađuje s kompanijom Getty Images.
Po pitanju objave na BBC-u, Lauro je komentarisao: “Ono što me najviše začuđuje je činjenica da jedna uvažena novinska organizacija kao BBC ne proverava vlastite izvore i spremna je objaviti fotografije koje može poslati bilo ko: aktivisti, građani ili neke treće osobe. Slika se iskoristila namerno, u propagandne svrhe”.
Rečenica “nismo u stanju proveriti” postala je doslovno “zaštitni znak” izveštavanja zapadnih mainstream medija po pitanju sirijske krize.