Izvor: Tanjug
Rusija ima sve mogućnosti da ponovi uspeh kineske ekonomije, ukoliko zaštiti krupnu, zaostalu i nekonkurentnu proizvodnju i istovremeno investira u konkurentne industrijske grane, rekao je danas vodeći ekonomista Svetske banke Džastin Lin na međunarodnoj konferenciji Visoke škole za ekonomiju u Moskvi.
Na ovaj način Rusija može da izbegne socijalne tenzije i ostvari visok tempo ekonomskog rasta, smatra Lin obrazlažući uspeh kineske ekonomije čiji će tempo rasta u narednih 20 godina ostati na nivou od osam odsto, preneo je Interfaks.
Kina ostvaruje dvocifren tempo rasta već više od deset godina, po čemu je jedinstvena zemlja u svetu. Ukoliko uspešno reši strukturne probleme, Kina će uspeti da zadrži rast od osam odsto u narednih 20 godina. Ovakva procena proizilazi iz tehnološke razlike između Kine i razvijenih zemalja, kao i iz raspona u prihodima po stanovniku.
Pokretanjem tržišnih reformi, u Kini su počeli da se razvijaju sektori koji su konkurentna prednost zemlje, poljoprivreda i laka industrija. Ove grane, koje su postale konkurentne ne samo na domaćem kineskom tržistu već i u svetu, ostvarivale su najbrži rast i akumulirale najveći kapital. Tim sredstvima u mnogome je modernizovana industrija, pa je tako Kina u odnosu na ostale zemlje iskoristila svoju zaostalost. Druge zemlje u razvoju, među kojima je i Rusija, takođe imaju mogućnost da održe rast na nivou od sedam do osam odsto godišnje, ali u tome moraju da iskoriste iskustvo Kine, i zaštite domaću proizvodnju uz razvoj konkurentnih oblasti.
„Na ovaj način iskoristiće ‘korist od zaostalosti’, akumilirati kapital neophodan za dalji razvoj. Istim putem išle su i danas razvijene zemlje, na primer Francuska, Nemačka i SAD u 19. veku”, rekao je Lin.
Ovaj recept važi i za zemlje sa bogatim prirodnim resursima, koja će biti njihova konkurentna prednost. Važno je izbeći „resursno prokletstvo”, zbog čega je potrebna borba protiv korupcije i pojedinaca koji prirodnu rentu žele da iskoriste za vlastite ciljeve, zaključio je Lin.