Vesti

Studenti FDB: Godišnjica stradanja srpskih interniraca u logoru u Aradu

Na poziv Ministarstva za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja studentkinje Fakulteta za diplomatiju i bezbednost, Sara Todorović i Tamara Ilić, bile su u zvaničnoj dvodnevnoj poseti Republici Rumuniji, u cilju polaganja venaca povodom obeležavanja 109. godišnjice od stradanja srpskih interniraca u nekadašnjem koncentracionom logoru u Aradu.

U okviru Aradske tvrđave održana je komemorativna ceremonija na mestu gde je bio logor srpskim internircima u Prvom svetskom ratu. Svečanosti su prisustvovali ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja gospodin Nemanja Starović, ambasador Srbije u Rumuniji Stefan Tomašević, generalni konzul Srbije u Temišvaru Ivana Jakšić Matović, državni sekretar Zoran Antić, zvaničnici Republike Rumunije, delegacija Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavnici Кriminalističko-policijskog univerziteta, kadeti Vojne akademije i stdudenti kriminalističko-policijskog univerziteta, boračka i udruženja za negovanje tradicije Srbije i Rumunije. Ministar Starović položio je venac kod Spomen ploče posvećenoj 4317 Srba mučenika umrlih u Aradskoj tvrđavi i Spomen-obeležje stradalim Srbima, a koje se nalazi na prostoru između tvrđave i reke Moriš, takođe i kod Spomen-kosturnice stradalim internircima u Aradskom logoru na groblju Pomenirea.

U Aradskoj tvrđavi je 1914. godine po nalogu austrougarskih vlasti osnovan logor, koji je prevashodno namenjen za Srbe prognane sa prostora austrougarske provincije Bosne i Hercegovine, zatim iz Кraljevine Srbije i ostalih srpskih krajeva. Logor u Aradskoj tvrđavi je bio oličenje srpske patnje i stradanja. Velika su zlostavljanja činjena bez obzira na uzrast interniraca, mučili su ih žeđu, tukli su ih do smrti, stavljali u okove, žene silovali.

Na samom kraju putovanja delegacija iz Srbije posetila je i Groblje heroja u Temišvaru gde su položeni venci i odata počast pilotima Jugoslovenskog kraljevskog ratnog vazduhoplovstva koji su svoje živote dali u Aprilskom ratu 1941. godine.

Ovim putem se zahvaljujemo Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja na privilegiji koju je ukazalo Fakultetu za diplomatiju i bezbednost. Učešće naših studenata na ovakvim manifestacijama od ogromnog je značaja kako za same studente, tako i čitav Fakultet.

visoko obrazovanje po ugledu na najprestižnije svetske obrazovne ustanove, po povoljnim uslovima.
školarina na 10 mesečnih rata!

Zakaži besplatne konsultacije sa našim stručnim kadrom