Izvor: RTS, Blic
U centru Atine sukobi policije i demonstranata. Dok vlada Grčke očekuje da joj ministri finansija evrozone odobre novi paket novčane pomoći, nezadovoljni građani protestuju zbog oštrih mera štednje.
Iako su hiljade Grka u nedelju mirno protestovale zbog mera štednje, grupe agresivnih demonstranata su uveče, ispred parlamenta u Atini, kamenicama napale policiju koja je uzvratila suzavcem. Nekoliko osoba je uhapšeno.
Više od 3.000 ljudi učestvovalo je u dva protesta u centru Atine. Prema podacima policije, na prvom skupu, jutros na trgu Sintagma ispred parlamenta, učestvovalo je 1.500 ljudi.
Te demonstracije organizovao je sindikat privatnog sektora u znak protesta “zbog neprihvatljivih zahteva poverilaca, Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda” koji, kako je navedeno, krše pravo na rad i kolektivne sporazume.
Učesnici tih protesta su nosili transparente na kojima je pisalo “Nacionalni konsenzus je mahinacija, siromaštvo i glad nemaju nacionalnost”.
Na drugom okupljanju kasno posle podne na istom mestu, koje je organizovala radikalna levica, učestvovalo je oko 2.000 ljudi, a neki od njih su nosili transparente kojima se grčki poslanici pozivaju da napuste zemlju.
Nezadovoljstvo rigoroznim merama štednje, međutim, neće naterati vladu u Atini da promeni odluke koje je donela uz saglasnost Brisela i MMF-a.
Ministri finansija zemalja članica evro zone trebalo bi da sutra da na sastanku u Briselu daju zeleno svetlo da se Grčkoj pruži nova tranša pomoći u vrednosti od 130 milijardi evra.
Nacrt plana prema kome bi Grčka trebalo da se odrekne evra izrađuje se u Nemačkoj, s obzirom na to da je EU postala svesna činjenice da se grčki dug otrgao kontroli, piše britanski “Telegraf”.
Nemačko ministarstvo finansija aktivno pritiska Grčku da proglasi bankrot i da sreže svoje dugove.
Ministri finansija Evrozone sastaju se u ponedeljak kako bi odobrili sledeću tranšu kredita od EU i MMF-a, osmišljenu tako da odloži državni bankrot dok nova grčka vlada ne dovede finansije te zemlje u red. Međutim, najavljene stroge mere štednje izazvale su toliko negodovanje u Grčkoj, da nemački ministar finansija Volfgang Šojble ne veruje da bi bilo koja vlada mogla da ih primeni.
Njegov pesimizam pojačava činjenica da, prema izveštaju MMF-a, Grčka neće uspeti da ukupan dug dovede do 120 odsto GDP-a do 2020. godine, čak ni ako primeni pomenute mere.
– On jednostavno smatra da Grci ne mogu da urade ono što je potrebno. A čak i kada bi nekim čudom ispunili svoja obećanja, on i mnogi drugi su ubeđeni da ni to ne bi izvuklo Grčku iz ponora – rekao je zvaničnik Evrozone.
Izvor navodi da je ideja koja se nudi umesto toga da grčka vlada zvanično proglasi bankrot i započne pregovore sa poveriocima o otpisu dela dugova.
– Za Šojblea to je samo pitanje vremena – rekao je zvaničnik Evrozone.
Komentari nemačkog ministra finansija bacili su vlasti u Atini u još veći očaj. Oni su u subotu pokušali da zvuče optimistično, kada se kabinet sastao kako bi razmotrio završne detalje paketa štednje.
Mere štednje, koje uključuju smanjenje minimalne plate, masovna smanjenja u javnom sektoru i rezanje budžeta u domenu zdravstva i odbrane, prošle nedelje izazvala su haos na ulicama Atine.