Doc. dr Stevo Ivetić: Elektronska nastava 07.04.

Izvor: Doc. dr Stevo Ivetić

Poštovani studenti,

za 7.4.2020. godine planirano je da se održi predavanje iz predmete Politika bezbednosti u trajanju od dva časa tokom kojih je potrebno obraditi sledeće nastavne teme.
Molim vas da i dalje gradivo pratite prvenstveno u skladu sa osnovnom literaturom Alen Collins (priređivač) Suvremene sigurnosne studije.

1. ULOGA OBAVJEŠTAJNE DJELATNOSTI U NACIONALNOJ SIGURNOSTI

– Mislite li da li se prikupljanjem obavještajnih podataka krše norme međunarodnog prava. Zašto?
– Pravna i etička pitanja u vezi sa obavještajnom djelatnošću.
– Specifičnosti obavještajnog rada tokom i po završetku (sličnosti i razlike) Hladnog rata.

2. ORUŽJE ZA MASOVNO UNIŠTENJE

– U čemu je naučno i praktično utemeljenje kontradiktorne teze da je postojanje oružja za masovno uništenje izvor stabilnosti u međunarodnim odnosima?
– Budućnost proizvodnje sredstava za masivno uništenje u svijetu?

3. TERORIZAM

– Vaša razmišljanja o terorističkim aktima prije i poslije 11.septembra 2001. godine i napada na SAD.
– Kako vidite neophodnost i specifičnosti međunarodne pravne policijske i pravosudne saradnje u odgovoru na pošast terorizma, posebno u odnosu na države našeg regiona.
– Vaša razmišljanja o korelaciji univerzalno proklamovanih i zagarantovanih ljudskih prava i sloboda i mjera pojedinih velikih sila u odnosu na suprostavljanje terorističkim izazovima, rizicima i prijetnjama.

Molim Vas da Vaši odgovori budu sažeti sa iznošenjem ličnih stavova na postavljena pitanja.

Stojim vam na raspolaganju za konsultacije putem mejl adrese.
S poštovanjem.
doc. dr Stevo Ivetić