Vesti

Vežbe Rusije, Kine i Irana protiv američke hegemonije

Izvor: Novosti

Zajedničke vojne vežbe Rusije, Irana i Kine „Pojas za morsku bezbednost“ startovale su danas u severnom delu Indijskog okeana, sa ciljem da suzbiju američku hegemoniju i stvore novi sistem bezbednosti u Persijskom zalivu.

Vežbe su sračunate na jačanje bezbednosti međunarodne trgovine u Persijskom zalivu, kao i suzbijanje terorizma i piraterije.

Manevri se održavaju prvi put i trajaće četiri dana. Stručnjaci su ih nazvali „korakom ka normalizaciji situacije u regionu“, a neophodne su zbog produbljivanja tenzija između Vašingtona i Teherana.

„Te vežbe su odgovor na ponašanje SAD, koje su sada proglasile ne Rusiju, već Kinu svojim glavnim rivalom. Sa Iranom je sve jasno — Iran je za njih rasadnik zla. Što se tiče odnosa Rusije prema Iranu, tu je takođe sve očigledno — ako nije prijatelj, onda je partner sa kojim Rusija sarađuje u Siriji. Kina takođe ima sasvim normalne odnose sa Iranom. Stoga je jasno da je ovaj trijumvirat Irana, Kine i Rusije veoma važan, a, osim toga, Kina i Rusija su i dalje dve vodeće nuklearne sile. Kina je generalno ekonomska sila, koja je u nekim aspektima sada na prvom mestu, a sada oni zauzimaju i vodeću poziciju u tempu razvoja mornarice. Rusija je, sa svoje strane, takođe zemlja sa savremenim oružjem. Zbog toga su u tom regionu, gde je situacija napeta i teška i gde postoji čitav niz kontradikcija, takve vežbe neophodne“, ocenjuje za Sputnjik vojni ekspert Vasilij Dandikin.

Ekspert ističe da su ovi manevri važan signal za Ameriku, NATO države i njihove saveznike na Bliskom Istoku, koji govori da postoje snage koje mogu da kontrolišu situaciju.

Zvanični predstavnik Oružanih snaga Irana Aboljfazl Šekarči je rekao da se Indijski okean i Arapsko more smatraju ključnim područjima u međunarodnoj trgovini, tako da je bezbednost ovog regiona od vitalnog značaja.

Teheran je pokazao veliko interesovanje za uspostavljanje visokog nivoa bezbednosti u regionu, a iranski zvaničnici ocenjuju da ovo igra važnu ulogu u izgradnji ekonomskog partnerstva Irana i Rusije.

„Ovde dolazi do konsolidacije određenih snaga, a prolazi doba monopolarnog sveta u kojem je Amerika dominirala i diktirala svoje uslove. Moramo da obratimo pažnju na interese onih zemalja koje su i teritorijalno i ekonomski prisutne u regionu. Ove vežbe će, naravno, izazvati negativne reakcije u SAD i, možda, Evropi i drugim zemljama ovog regiona, koje u Iranu vide neprijatelja i koje daju sve od sebe da učestvuju u podrivanju iranske ekonomije. Sve je očigledno. Postoje tačke suzbijanja hegemonije SAD, koja se periodično manifestuje vrlo drsko i arogantno“, kaže Dandikin.

Polazna tačka vojnih vežbi je pomorska baza „Konarek“, koja se nalazi na obali Omanskog zaliva, a iranski vojni zvaničnici ističu značaj toga što iranska Ratna mornarica sprovodi manevre sa borbenim brodovima takvih sila kao što su Ruska Federacija i Kina. To je veoma važno i zbog jačanja koordinacije mornaričkih snaga.

Ruska „Baltička flota“ je prošle nedelje izvestila da su ruski ratni brodovi, posle vežbi sa Indijom u Arapskom moru, krenuli ka Iranu. U saopštenju se navodi da su put Irana krenuli patrolni brod „Jaroslav Mudri“, morski tegljač „Viktor Konecki“ i tanker „Jeljnja“, dok je Kina najavila učešće razarača „Sinin“. Pentagon je saopštio da će pratiti tok ovih vojnih vežbi.

visoko obrazovanje po ugledu na najprestižnije svetske obrazovne ustanove, po povoljnim uslovima.
školarina na 10 mesečnih rata!

Zakaži besplatne konsultacije sa našim stručnim kadrom