Izvor: Advance, Vostok
Sarah Wagenknecht, poslanica nemačke levičarske stranke Die Linke, rekla je u razgovoru za rusku novinsku agenciju Sputnik, kako bi se Rusiju trebalo integrisati u novi evropski sistem bezbednosti.
Wagenknecht je istakla kako bi njena zemlja trebala izaći iz NATO pakta te, zajedno s Rusijom, formirati novi sistav kolektivne bezbednosti. Drugim rečima, Wagenknecht predlaže potpuni spoljnopolitički zaokret. Komentar je dala neposredno pred sutrašnji početak NATO samita u Varšavi.
“NATO sve više i više postaje alijansa rata pod uticajem SAD-a te predstavlja konkretnu pretnju evropskom miru i stabilnosti”, istakla je Wagenknecht.
Naglasila je kako njena stranka Die Linke ne želi videti opasne razvoje događaja u Evropi te stoga predlaže alternativu. “Mi se zalažemo za ideju koju je jednom predlagao Willy Brandt, a to je formiranje zajedničkog sistema kolektivne bezbednosti koji polazi od pretpostavke da je mir u Evropi moguć isključivo uz suradnju s Rusijom”, rekla je.
Podsetimo, Willy Brandt je bio nemački državnik i lider Socijaldemokratske stranke od 1964. do 1987, te kancelar Zapadne Nemačke od 1969. od 1974. Preminuo je 1992.
—————-
Evropska bezbednost može se osigurati samo sa Rusijom, izjavila je nemačka kancelarka Angela Merkel pred poslanicima Bundestaga uoči samita NATO-a u Varšavi. Merkelova je istakla i da je nagomilavanje NATO trupa u blizini ruskih granica “odbrambene prirode.”
“Postoji dogovor među našim partnerima i Alijansom da smo ujedinjeni na dugotrajnu bezbednost koja se može osigurati samo u saradnji sa Rusijom” izjavila je nemačka kancelarka Angela Merkel, govoreći poslanicima.
Govor u Bundestagu kancelarke dolazi uoči predstojećeg samita NATO-a u Varšavi. Očekuje se da će biti dato zeleno svetlo raspoređivanju dodatnih NATO trupa i vojne infrastrukture u istočnoj Evropi u borbi protiv, kako to NATO naziva, “ruske asertivnosti.
“Mi smo zainteresovani za pozitivne odnose sa Rusijom”, dodala je Merkelova.
Ona tvrdi da je nagomilavanje NATO trupa u istočnoj Evropi “odbrambene prirode” na koje reči se usprotivila opozicija.
“Sadržaj i dijalog, solidarnost sa našim partnerima u savezu i ispružena ruka za dijalog ne dovode u sukob”, rekla je ona.
Merkelova je rekla da njena vlada pozdravlja sastanak Saveta NATO-Rusija, koji bi trebalo da se održi 13. jula, ali je dodala da će biti održan poseban sastanak pre Varšavskog samita koji će olakšati raspravu o odlukama Alijanse da ne bi bilo zabune.
Uprkos volji Nemačke i NATO-a da sarađuju sa Rusijom, Merkelova je dodala da Berlin ostaje posvećen održavanju vojne potrošnje na sadašnjem nivou i doprinosu bezbednosti saveznika.
Uzajamno poverenje između NATO-a i Rusije je uništeno tokom akcije Moskve u Ukrajini, navela je Merkelova kao opravdanje.
“Kada je u pitanju vladavina prava i teritorijalni integritet, naravno, tu se gubi poverenje”, rekla je ona.
“Nadamo se iskrenom i ozbiljnom dijalogu o pitanjima vezanim za povećane aktivnosti NATO-a u blizini ruskih granica i njihovom uticaju na bezbednost i stabilnost u Evropi i njenog regiona”, rekao je Aleksandar Gruško, ruski izaslanik u NATO-u Rojtersu, komentarišući predstojeći sastanak Saveta Rusija-NATO.