Vesti

Severni tok 2: Može li SAD srušiti sporazum Rusije i Nemačke?

Izvor: Financial Times, Fakti

Zemlje Istočne Evrope imaju nameru da se suprotstave Nemačkoj zbog njenog zajedničkog projekta sa ruskim gasnim džinom Gazpromom Severni tok-2 – objavio je Financial Times.

Britanski list tvrdi da će taj projekat zajedničkim snagama torpedovati Poljska, Slovačka i još sedam istočnoevropskih zemalja.

Sve su one već uputilo pismo predsedniku Evropskog saveta – Poljaku Donaldu Tusku – u kojem traže da se o Severnom toku-2 raspravlja na samitu EU u decembru.

Poljaci i ostali iz američke istočnoevropske falange traže da se gradnja Severnog toka-2 blokira jer je u suprotnosti sa politikom Evropske unije na planu energetske bezbednosti i suprotan pravilima o diversifikaciji isporuka.

Ovome su – nimalo slučajno – dodali upozorenje: „Severni tok- nanosi štetu EU i na geopolitičkom planu“.

Još su se usudili da Tusku napišu: da Nemačka, kao najuticajnija zemlja u EU, svoje ekonomske interese stavlja i iznad energetske bezbednosti Istočne Evrope.

Financial Times procenjuje da Severni tok-2 može postati i uzrok ozbiljnih trvenja između EU i SAD.

Britanski list podseća i da je Bela kuća već saopštila da taj gasovod može Ukrajinu lišiti dve milijarde dolara godišnjih prihoda od tranzita ruskog gasa.

Financial Times citira mišljenje jednog neimenovanog istočno evropskog diplomate: mi sada gubimo ovu bitku, ali ćemo se ipak boriti.

Predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker odbacije tvrdnje „falange“ da je Severni tok-2 politički problem i istakao da samo treba proveriti koliko je taj projekat u skladu sa „unutrašnjim zakonima EU“.

Zvanični Berlin je saopštio da je Severni tok-2 „isključivo komercijalni projekat privatnih energetskih kompanija koji će EU obezbediti gasnu sigurnost u slučaju spora između Rusije i Ukrajine“.

Nemačka, inače, čini sve što može da uticaj Brisela na sudbinu Severnog toka-2 bude minimalnim, to jest – da ostane u nadležnosti njenih vlasti.

Severni tok-2 previđa gradnju dva podvodna cevovoda ukupnog kapaciteta 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje.

Udeli u gasovodu trba da budu ovi: Gazprom”— 50%, BASF, E.ON, Engie, OMV, Shell — po 10%.

visoko obrazovanje po ugledu na najprestižnije svetske obrazovne ustanove, po povoljnim uslovima.
školarina na 10 mesečnih rata!

Zakaži besplatne konsultacije sa našim stručnim kadrom