Izvor: Fakti
Sporazum o iranskom atomskom programu dodatno je podvukao sposobnost predsednika Rusije Vladimira Putina da utiče na međunarodne događaje uprkos pokušajima Zapada da ga podvrgne ostrakizmu – ocenio je New York Times.
Komentatori američkog lista Dejvid Herzenhorn i Stiven Majers čak tvrde da je proteklih nekoliko nedelja samo potvrdilo da se Putin „učvrstio u centru međunarodne diplomatije“.
Glavni akteri pregovora jesu bili SAD i Iran, ali je Putin poslednjih dana – uz pomoć Kine – odigrao „ruski gambit“ sračunat na ukidanje embarga na isporuke oružja Teheranu.
New York Times konstatuje: pokušaji Zapada da diplomatski izoluje Putina nisu urodili plodom. To je morao da prizna i Barak Obama, kad se zahvaljivao Putinu za ulogu koju je Rusija odigrala u pregovorima sa Iranom.
Ovo će – smatraju Herzenhorn i Majers – olakšati Putinu dalju borbu protiv pokušaja Zapada da ga predstavlja „glavnim svetskim negativcem“ i da ograničava delovanje Rusije na međunarodnoj areni.
U međuvremenu je poznati antiputinista Andrej Ilarionov, koji živi u SAD, povukao alarmno zvano, tvrdnjom da su se Obama i Keri sa Putinom i Lavrovom dogovorili da Moskva Amerikancima prepusti Iran i Siriju, a da SAD Rusiji ostave Ukrajinu.
Reagujući na ovo i druge slične „istine“, zamenik šefa ruske diplomatije Sergej Rjabkov izjavio je: „Sjedinjene Države nisu Rusiji ništa predlagale u zamenu za uspeh iranskih pregovora, niti bi Moskva takvu ponudu uopšte razmatrala“.
Rjabkov je još podvukao: „Mislim da Amerikanci ni načelno nisu u stanju da išta slično predlažu, a mi iz principijelnih razloga tako nešto ne bismo mogli da prihvatimo“.