Izvor: Tanjug
Sporazum o iranskom nuklearnom programu otklanja prepreke na putu formiranja koalicije za borbu protiv ID navodi šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
Osim toga, Lavrov je dodao da će Rusija od SAD očekivati otkazivanje planova o stvaranju evropskog segmenta protivraketne odbrane.
Lavrov je podsetio da je predsednik SAD Barak Obama 2009. godine u Pragu rekao da “ako se uspe sa rešavanjem iranskog nuklearnog programa, otpada zadatak stvaranja evropskog segmenta protivraketne odbrane”.
“Zato smo danas skrenuli pažnju našim američkim kolegama na to da će očekivati reakciju”, rekao je ruski ministar inostranih poslova.
Prema Lavrovljevim rečima, postignuto rešenje igraće važnu ulogu u jačanju režima neširenja nuklearnog oružja u celini i imati lekovit uticaj na ukupnu situaciju na Bliskom istoku, na severu Afrike i regionu Persijskog zaliva, preneo je TASS.
“Uklanjaju se prepreke, umnogome veštačke, na putu formiranja široke koalicije za borbu protiv Islamske države i drugim terorističkim grupama”, naveo je on.
Saveta bezbednosti UN”, rekao je on i dodao da Rusija nikada nije priznavala njihovu legitimnost.
“Možemo samo da pozdravimo ovaj korak koji obnavlja pravednost u odnosima Irana sa Vašingtonom i Briselom”, istakao je Lavrov.
Prema rečima ruskog ministra, bilo kakvi sporovi i nejasnoće u realizaciji Sporazuma razmatraće se u okviru zajedničke komisije “šestorke” (pet stalnih članica SB UN i Nemačke), Irana i EU, a “samo u krajnjem slučaju može se iznositi na SB UN”.
Lavrov je, navodi ruska agencija, rekao i da se dostizanjem sporazuma, šire potencijali vojno-tehničke saradnje Rusije i Irana, što je, kako je rekao, naročito važno u svetlu zadatka gušenja pretnje terorizma u regionu.
“To se odnosi i na realizaciju obimnih planova izgradnje novih blokova atomske centrale na teritoriji Irana, koji su u okviru postignutog sporazuma o iranskom nuklaernom programu u potpunosti osigurani od bilo kakvog negativnog uticaja spoljnih faktora”, ocenio je on.
Dostizanje sporazuma, istakao je Lavrov, potvrđuje da uz političku volju i uvažavanje uzajamnih legalnih interesa, međunarodna zajednica može da rešava najsloženije zadatke jačanja bezbednosti u svetu političko-diplomatskim metodama.