Izvor: Fakti
Premijer Aleksis Cipras se u Briselu – na samitu evrozone – suočio sa pokušajem sopstvenog svrgavanja. Ovo je izjavio grčki ministar odbrane Panos Kamenos. Što je takođe značajno, izjava je usledila nakon njegovog susreta sa Ciprasom.
Objasnio je da su iza „pokušaja prevrata“ – stajale Nemačka, Holandija i baltičke zemlje. Pritom je podvukao: „Ciprasu su pretili krahom naših banaka i „hapšenjem“ svih štednih uloga već (jutros) pred zoru“.
Kamenos pripada partiji Anel koja je u koaliciji sa Ciprasovom Sirizom, ali – kako je saopštio – neće podržati sporazum koji je premijer postigao sa poveriocima. Doduše, neće ni izaći iz vladajuće koalicije.
„Mi nismo saglasni sa predlozima i zahtevima kreditora. Mi se sa tim ne možemo saglasiti“ – naglasio je Kamenos. Grčki vojni ministar otkrio je da je u izradi završnog dokumenta prihvaćenog na samitu evrozone učestvovala „francuska ekipa“.
—————
Program spasavanja grčke ekonomije nije ništa drugo nego demonstracija surovosti sa strane Nemačke prema jednom od članova „evropske porodice” ocenio je londonski The Guardian.
Njegov komentator, Sjuzan Mur, reč porodica stavila je pod navodnike (“porodica”) i naglasila:
„Izgleda da neoboriva Angela Merkel može celu noć bez spavanja i da još sa poluosmehom govori o želji Grčke da ostane deo „evropske porodice”. To može izgledati razumnim. Sve porodice imaju sopstvene manje probleme, zar ne? Ali, one se trude da ih otklone… Međutim, Nemačka je kao dete koje zatvori oči i misli da ga niko ne vidi. Njeni surovi zahtevi lišavaju Grčku dostojanstva, suvereniteta i budućnosti. Koja porodica postupa tako sa svojim „članovima?”
Londonski list posebno ukazuje da Nemačka želi da smeni režim u Grčkoj ili da unese raskol u vladajuću partiju (Sirizu).
Mur je takođe ocenila da će zahtevi poverilaca učiniti Grčku još siromašnijom nego što je danas.
„Evropska porodica je sada demaskirana kao zelenaški konglomerat koji i ne haje za demokratiju. Ostajanje u takvoj porodici je uvredljivo. „Spasenje” koje se nudi u sosu „surovost radi spasenja” sa pravim spasanjem nema ništa zajedničko. To je surovost u ime surovosti” – zaključio je The Guardian.