Izvor: Fakti
Konfrontacija između Rusije i SAD će se u narednim godinama zaoštriti – ocenio je u intervjuu agenciji TASS direktor Ruskog instituta za strateška istraživanja (RISI) Leonid Rešetnjikov.
„SAD gube pozicije svetskog lidera, i to je očigledno – istakao je on. – Rusija jača čak i u uslovima sankcija, koje nisu dale efekat koji je planirala američka administracija. Naši sporazumi i ugovori sa Narodnom Republikom Kinom svedoče da u svetu postoji drugi i treći centar moći. To jest unipolarnost nestaje”.
Po njegovim rečima, Amerikanci to razumeju, ali oni „boluju” od misije upravljanja svetom, od spasavanja sveta i demokratije, kako ih oni shvataju.
„To je kod njih zaista jedna bolest – smatra ruski analitičar. – A pošto se proces formiranja multipolarnog sveta nastavlja, nastavlja se kroz napredak u razvoju ruskih odnosa sa Kinom, prekog sporog, ali kontinuiranog jačanja BRIKS, širenje evroazijskog projekta i širenje Šangajske organizacije za saradnju itd. – pa Amerikanci zato pokušavaju da zaustave, taj proces. A u tom svom nastojanju napadaju pre svega Rusiju”.
SAD smatraju da mogu da postignu određene uspehe koristeći za upade velike „prozore” po perimetru ruskih granica – Ukrajinu, baltičke zemlje i Kavkaz, ukazao je Rešetnjikov.
„Presudne godine za uspeh koji priželjukuju biće godine posle Obame – nastavio je on. – Treba očekivati da će SAD kroz godinu-dve, kada počne postobamin period, pokušati da se zadrže na poziciji šefa celog sveta, da će sumanuto pokušavati da oslabe Rusiju. Mislim da će se nova administracija odlučiti za protivnapade, a ne odstupati, kao što čini Obama. I ti kontranapadi mogu biti veoma žestoki”.
„To razumeju u mnogim ključnim zemljama – rekao je Rešetinjikov. – Evo, na primer, nedavno sam sa saradnicima bio u Kini. Razgovarali smo sa kineskim kolegama. Oni odlično razumeju da se Rusija napada najviše zbog toga što zahvaljujući njenoj politici, zahvaljujući čak samom njenom postojanju, u svetu postoji ta multipolarnost. I Kinezi su veoma zainteresovani da izdržimo američki pritisak”.
Kina sada pristupa drugoj fazi svojih reformi – stvaranju tržišta, podsetio je šef RISI. Za njihovo sprovođenje, pojasnio je on, Kinezima je „potrebno da aktivno izlaze na svetsku scenu”, ali se oni pri tom suočavaju sa snažnim otporom SAD, EU i ostalih uticajnih spoljnih igrača. Veoma im je teško da sami savladaju taj otpor, zato oni i predlažu da se upare i integrišu evroazijski projekti i njihov projekat „Put svile”, tada će biti lakše stati na put ekonomskog napretka, ekonomske ekspanzije po celom svetu.
„Takve predloge diktira upravo to što Kina ne želi da ostane sama u toj borbi, u svojim reformama – naglasio je Rešetnjikov. – Zato da sa njima imamo i partnerstvo, a ponekad čak i savezništvo”.
Što se tiče Rusije, u bliskoj budućnosti „pred nama će i dalje biti civilizacijski izbor: da li ćemo krenuti putem razvoja svoje sopstvene, ruske civilizacije ili ćemo kopirati druge, pokušavati da se uklopimo u drugi svet”, smatra analitičar.
„Konačni izbor još nije napravljen – dodao je on. – Treba se osloboditi zabluda i shvatiti da sadašnja zaoštrena borba po celom svetu nije posledica nikakvih grešaka Rusije. Ne, to je posledica toga što su Rusi kao nacija i kao civilizacija drugačiji. Različiti od kolektivnog Zapada, kojim trenutno upravljaju SAD. Kao drugačiji smo stvoreni, drugačiji ostajemo i nikako ne možemo da postanemo takvi kao oni”.
„To na onoj strani izaziva uzvratnu reakciju: zašto su oni drugačiji, zašto oni nisu takvi kao mi, hajde ipak da ih napravimo takvima, a ako ne uspe, hajde da ih razbijemo na sekcije, na parcele, na dvadeset, na trideset republika, pa da im takvim malima usađujemo našu civilizacijsku svest – konstatovao je Rešetnjikov. – A pošto oni trenutno ne mogu da uđu u naše društvo, hajde da uklonimo njihovog predsednika, hajde da razbijemo tu zemlju, hajde da ih podelimo na male tačkice, i tim tačkama ćemo posle da implementiramo našu novu eru. Zato će naredne dve-tri godine biti godine iskušenja za Rusiju”.