Prof. dr Dragan Kolev: Elektronska nastava 13.04.

Izvor: Prof. dr Dragan Kolev

Poštovane koleginice i kolege masteri,

Nastavljamo da savladavamo gradivo i u ovim „koronarnim“ uslovima. Većina vas prati sedmičnu dinamiku i ažurna je u odgovorima. Odgovori na pitanja bi mogla da budu i opširnija.

Sistem bezbednosti Srbije

Pitanja za domaći zadatak br. 5.

− Podela obaveštajnih službi kao elementa nacionalne bezbednosti;
− Centralna obaveštajna služba kao elementa nacionalne bezbednosti;
− Vojno-obaveštajne službe kao elementi nacionalne bezbednosti;
− Obaveštajne službe ministarstava spoljnih poslova;
− Ekonomske obaveštajnih službi kao elementi nacionalne bezbednosti.

O ovim pitanjima videti u PPP ali konsultovati i ponuđenu literaturu.

Većina vas je napisala seminarske radove i to očekujem i od ostalih studenata. Imajte na umu da će biti neophodno kasnije uraditi i PPP sa 15 do 20 slajdova. Oni koji završe mogu da mi ih pošalju.

Metodologija političkih nauka 2

Drugi korak:

Pitanja za domaći zadatak br. 5

Kako smo u prošlom korpusu imali metodološka pitanja opšteg tipa, sada ta pitanja konkretizujemo na vašu izabranu temu projekta istraživanja. Ako su vam odgovori na ova pitanja otežani, potrebno je da se vratite na prethodna pitanja (i vaše odgovore), pažljivo ih pročitate dobro razmislite i krenete u rešavanje. Ovde je sada neophodna i vaša kreativnost i inteligencija. Zato je projektovanje istraživanja i veština a ne samo znanje. U svakom slučaju dok dobro ne savladamo ovaj korak ne možemo ići na sledeći.

− Šta je predmet istraživanja vašeg rada“
− Šta je problem istraživanja vašeg rada?
− Koji je osnovni cilj (a – teorijski i b – društveni) vašeg rada?
− Koji su osnovni zadaci (operacionalizacija teorijskog cilja) vašeg rada? (odrediti po tri cilja).
− Definisati opštu (generalnu) hipotezu koja odgovara teorijskom cilju?
− Definisati tri posebne hipoteze (pretpostavke) – svaka od ovih hipoteza treba da pokriva tri zadatka istraživanja.

O ovim pitanjima videti u PPP ali konsultovati i ostalu ponuđenu literaturu.

Kako mi svi studenti nisu poslali predlog teme i uvodni deo podsećam ih da teme nacrta istraživačkih projekta treba da počinju: „Javno mnenje o…“
Dakle, krećemo krak-po-korak sa izradom nacrta istraživačkog projekta jer je cilj ovog predmeta da se ovlada znanjem i veštinom projektovanja naučnog istraživanja.

Zato je prvi korak za one koji to nisu uradili:

Napisati uvod u istraživanje u kojem treba objasniti važnost, značaj, aktuelnost, zanimljivost izabrane aktuelne teme ali i motive koji su vas naveli da izaberete ovu temu. Takođe treba navesti da li je ova tema do sada empirijski istraživana i ako jeste koji je osnovni zaključak. To treba da mi dostavite do karaj sedmice. Uputio bih vas da iščitate skriptu „Šta je javno mnenju“ da bi se upoznali sa ovom problematikom jer ćemo upravo ispitivati javno mnenje, a ne stavove ili neke druge dispozicije.

Kao i do sada, za sve upite i nejasnoće stojim Vam na raspolaganju.

Verujem da se pridržavate svih mera i da čuvate sebe i druge od ove pošasti.

S poštovanjem,
Prof. dr Dragan Kolev
Možete mi se obratiti putem mog e-mail-a: kolevces@yahoo.com