Prof. dr Dragan Kolev: Elektronska nastava

Izvor: Prof. dr Dragan Kolev

Poštovane koleginice i kolege studenti master studija,

Kako nismo bili u mogućnosti da održimo redovnu nastavu predmeta „Sistem bezbednosti Srbije“ i „Metodologija političkih nauka II“ 16. 3. 2020. god, iz vama dobro poznatih razloga, našu komunikaciju ćemo do daljnjeg nastaviti posredstvom sajta FDiB. Molim Vas da budete aktivni u nastavi i na ovaj novi način, jer se mi i ovako borimo protiv ove pošasti.

Ja ću Vam svake sedmice slati uputstva i sadržaj koji bi trebalo da savladate kako bi, kad sve ovo prođe, bili spremni za konvencionalni nastavak nastave.

1. Sistem bezbednosti Srbije

U ponedeljak (16. 3. 2020. god.) smo trebali da obradimo sledeća pitanja:

– Pojam i definicije pojma „sistem“,
– Struktura sistema,
– Osnovni elementi sistema,
– Kompleksnost sistema,
– Entropija i negotropija sistema,
– Pojam „bezbednost“
– Kratka istorija razvoja bezbednosti.

O ovim pitanjima videti PPP.

Priprema za sledeće časove:

Pročitati novousvojenu Strategiju bezbednosti Srbije 2019 god. (naći je na sajtu Ministarstva odbrane) i posebnu pažnju obratiti na:

– izazove, rizike i pretnje koje ugrožavaju bezbednost Srbije i
– referentne vrednosti koje se sistemom bezbednosti Srbije štite i brane.

Molim Vas da ovo bude domaći zadatak i da mi vaše odgovore pošaljete na dole navedeni E-mail.
Očekujem da u sklopu predispitnih obaveza predložite nekoliko tema seminarskog rada i u najkraćem navedete sadržaj rada. Kao što znate teme sami birate shodno Vašem interesovanju („Da tema nađe vas!“) i u saglasnosti sa sadržajem predmeta.

2. Metodologija političkih nauka II

Kao što smo već naglasili osnovni cilj ovog predmeta je sticanje znanja i veština o metodologiji izrade nacrta projekta istraživanja. Shodno tome smo već objasnili početne korake u ovom zahtevnom i kompleksnom procesu. Za prošli ponedeljak je trebalo da obradimo sledeća pitanja:

– Oblici ljudskog saznanja,
– Vrste naučnih istraživanja,
– Nauka kao sistem,
– Metodologija naučnog istraživanja,
– Pojam „načni metod“,
– Pojam „naučno istraživanje“.

O ovim pitanjima videti u PPP.

Očekujem da predložite po nekoliko tema koje bi bile predmet metodološkog istraživanja da bi imali mogućnost izbora shodno njenoj aktuelnosti. Podsećam Vas da teme Vaših nacrta istraživačkih projekta treba da počinju: „Javno mnenje o…..“

Kao i do sada, za sve upite i nejasnoće stojim Vam na raspolaganju.

S poštovanjem,
Prof. dr Dragan Kolev
Možete mi se obratiti putem mog E-mail-a: kolevces@yahoo.com

P.S. Ako imate potrebu (niste već preuzeli materijal od mene ili iz biblioteke) javite se da vam pošaljem literaturu, PPP i pitanja iz ovih predmeta.

SVA ELEKTRONSKA NASTAVA NA JEDNOM MESTU