Doc. dr Stevo Ivetić: Elektronska nastava 05.05.

Izvor: Doc. dr Stevo Ivetić

Poštovane kolege master studenti,

Dana 5.5.2020. godine nastavićemo sa obrađivanjem nastavnih tema iz predmeta Politika bezbednosti u trajanju od 2 nastavna časa. Sistematizovaćemo pitanja, odgovore i komentare i na nastavne lekcije o kojima smo razgovarali u proteklm periodu, ali ćemo obraditi i teme za koje morate i sami izvršiti dodatne naučne pretrage, a što je od značaja za Vaš daljni samostalni rad. Naravno, stojim vam na raspolaganju da vam olakšam pristup potrebnoj literaturi, o pojedinim temama sam i ja objavljivao.

1. SIGURNOST U MEĐUNARODNOJ POLITICI, TRADICIONALNI PRISTUP

– Država kao središnji akter

– Razlike između realističkog i liberalističkog pristupa po pitanju prirode moći i njezine uloge u međunarodnoj politici ?

– Kako se savremena dominacija liberalističke perspektive odražava u međunarodnoj politici?

1. BEZBJEDNOSNE POLITIKE I SARADNJA DRŽAVA JUGOISTOČNE EVROPE U SUPROSTAVLJANJU TRANSNACIONALNOM KRIMINALITETU

– Značaj Konvencije o policijskoj saradnji u jugoistočnoj Evropi.

– SELEC Centar, Selec konvencija, organizaciona struktura, NFP, metode rada, operativne grupe, rezultati policijskih i carinskih agencija Srbije.

– Asocijacija šefova policije jugoistočne Evrope – SEPCA, organizaciona struktura,rezultati, značaj, učešće agencija za sprovođenje zakona Srbije.

– Mreža žena policajaca jugoistočne Evrope – WPON, značaj, učešće Srbije. Učešće žena u misijama UN i EU.

Drago mi je da Vaš seminarski radovi polako dobijaju formu jer smo se dogovorili da želimo da ih poslije publikujete ili da Vam posluže kao početna istraživanja Vašeg šireg istraživačkog procesa. Pojedinačno ćemo nastaviti komunikaciju o tome. Stojim vam na raspolaganju za sve eventualne nedoumice i odgovore.

Srdačan pozdrav,

doc. dr Stevo Ivetić